آیا محوطه های تاریخی خوزستان آماده پذیرش گردشگران بودند؟

مجتبی گهستونی: ریزش بخش هایی از پل تاریخی گرگر به عنوان بخشی از مجموعه سازه های آبی شوشتر باعث شده تا این مجموعه تاریخی در شرایط نسبتا" بحرانی قرار گیرد تا از توان این مجموعه برای پذیرش حجم زیاد گردشگران کاسته شود به نحوی که این سازه ها در ایام نوروز آماده پذیرش گردشگران نبود. پیش از فر رسیدن ایام نوروز یکی از دغدغه های دوستداران میراث فرهنگی ازدحام گردشگران غیر حرفه ای در محوطه های تاریخی بود که با حضور این عده درباره میزان تاثیر بر تخریب های احتمالی گزارشی تاکنون منتشر نشده است چرا که ازدیاد جمعیت در این محوطه تاریخی ممکن است به بخش های دیگری از پل گرگر آسیب وارد کند.

برخی از مجموعه های تاریخی آمادگی پذیرش گردشگر آن هم به تعداد زیاد را ندارند مانند سازه های آبی شوشتر که اکنون عبور و مرور از روی پل بند گرگر و در بخش هایی از آسیاب های سیکا تردد ممنوع شده است.

طبق گفته مسئولان میراث فرهنگی تردد در بخشهایی از خانه تاریخی مرعشی که پایگاه سازه های آبی شوشتر نیز است ممنوع شده است. بنابراین اگر ازدحام جمعیت در این مکان زیاد باشد ممکن است موجب ایجاد ترک های بیشتر در ساختمان این خانه تاریخی شود.

محوطه تاریخی و جهانی چغازنبیل در استان خوزستان نیز با هجوم گردشگر و کمبود نیروی حفاظت روبروست. اگر چه محوطه چغازنبیل بسیار عظیم است و دریافت اشکال ها و کمبودها نیاز به دقت نظر کافی دارد اما متاسفانه شاهدیم علی رغم همه تلاش های شبانه روزی پایگاه جهانی چغازنبیل هر بار به بخش هایی از آن بنا آسیب وارد می شود.

با توجه به بارندگی های اسفندماه سال گذشته و بهار سال جاری در استان خوزستان ممکن است بارندگی ها موجب سست شدن مجموعه سازه های آبی شوشتر و بزرگترین بنای خشتی جهان در چغازنبیل شده باشد و بنابراین افزایش نیروی یگان حفاظت می تواند از فرسایش دیواره های بنا در اثر عبور و مرور گردشگران جلوگیری کند.

یا در مسجدسلیمان که بر روی صفه سرمسجد برای اجرای مراسمی فرهنگی میخ های بزرگ بر روی پلکان های باستانی این محوطه کوباندند تا سیاه چادرهای نوروزی برپا شود. یا در ایذه که عده ای از گردشگران کم سن و سال تر به نقش برجسته ها و سنگ نوشته های درون اشکفت سلمان آویزان بودند تا تصویر باقی مانده از تخریب های پی در پی محوتر شوند. با نوجه به اینکه مشکل حفاظت از آثار تاریخی در برابر ازدحام حضور گردشگران تنها مختص به مجموعه های شوشتر و جغازنبیل نیست، این نگرانی برای بقیه محوطه ها از جمله نقش برجسته کول فرح نیز وجود دارد به نحوی که می توان گفت کنترل حضور گردشگران توسط یک یا دو نفر نمی تواند کنترل دقیقی باشد. بنابراین باید حفاظت از آثار تاریخی فرهنگسازی شود و گردشگران با راهنمایی راهنمایان تور از محوطه ها بازدید کنند و در مواقعی که حضور گردشگران زیاد است نیروهای حفاظتی این محوطه ها نیز افزایش یابد.

دسته بندی: 

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه تازه