ادامه تعرض و تخریب به تپه آسیه آباد شهر هرمز اردشیر در مرکزی ترین نقطه اهواز

تپه آسیه آباد که بخشی از شهر هرمز اردشیر در مرکزی ترین نقطه شهر فعلی اهواز محسوب می شود بدون توجه اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و بدون مراقبت شرکت نفت که دکل های مخابراتی عظیم خود را بر روی آن نسب کرده همچنان مورد تعرض و تخریب است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: در سال گذشته پیش از تغییر مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان وقتی از کارشناسان این اداره کل درخواست می کردیم تا از تعرض و تخریب این تپه جلوگیری کنند می گفتند باید برای آن پرونده ثبتی تشکیل دهند حال که مدیر کل جدیدی بر سر کار آمده است بدون توجه به تخریب ها، تعرض ها و ساخت و سازهایی که در کنار و بر روی آن صورت می گیرد می گویند این تپه ادامه شهر ثبت شده هرمز اردشیر است و صرفا باید از آن مراقبت صورت بگیرد.

مجتبی گهستونی افزود: تاکنون بر اثر ساخت و سازهایی مثل ایجاد دکل های مخابراتی، احداث خانه های سازمانی، ساخت جاده ، ساخت بازارچه و... آسیب های جدی به این تپه که فاصله چندانی با گور دخمه ها، رودخانه کارون ، گورهای تاریخی خرمکوشک، بافت قدیمی اهواز و دیگر تپه ها و محوطه های تاریخی ندارد وارد آمده است.

وی بیان کرد: همچنین بولدوزرهای یک شرکت احداث مسکن از روز شنبه دوم آبان اقدام به تسطیح کردن عرصه باستانی و تپه نمودند. این در حالی است که پیگیری های انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در خصوص ثبت و جلوگیری از تخریب روز افزون تپه ساسانی آسیه آباد در اهواز همچنان ادامه دارد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: تپه وسیع باستانی آسیه آباد که مردم محلی به آن بی سیم می گویند از سال ها پیش به دلیل عبور ۲جاده فرعی ، نصب دکل های مخابراتی، ساخت خانه، ساخت بازارچه در حال تخریب مدام است.

گهستونی در ادامه گفت: اوایل سال گذشته بعد از درخواست انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان برای نجات بخشی و ثبت این تپه همراه با مسئول واحد پژوهشی و یکی از کارشناسان باستان شناس سازمان میراث فرهنگی خوزستان به آسیه آباد مراجعه نموده و از نزدیک آجرهای ۳۰ در ۳۰ ، سفالها ، سنگ فرش های آجری، شیشه های زینتی و... را مشاهده نمودیم. در تماس های بعدی از فرماندهی یگان حفاظت و معاون میراث فرهنگی سازمان درخواست نمودیم که برای ثبت و حفاظت از این تپه چاره یی بیندیشند.

دبیر  انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه در بازدید اولیه کارشناسان در سال گذشته پس از مشاهده آجر، سفال،سنگ فرش، و شیشه باستانی بودن آن تایید شد . این تپه در حال حاضر بیش از ۱۰ هکتار وسعت دارد و بخش اعظمی از آن تخریب گشته است. در حال حاضر تاسیسات مخابراتی ملی حفاری، منازل مسکونی، انبار برق منطقه یی و تعدادی مغازه این تپه را احاطه نموده اند.

مجتبی گهستونی افزود: این تپه باستانی که با هر بار تخریب و یا بارندگی حجم عظیمی از سفال از آن بیرون می زند در فاصله یک کیلومتری میدان دروازه ، مکانی که در سال ۸۶ درمسیر قطار شهری ، جایی که دیواره یی باستانی در آن مشاهده شد قرار دارد.

وی بیان داشت: وجود گور دخمه در محله یی به نام حصیر آباد ، وجود پایه های پل ساسانی در زیر پل سیاه ، کشف یک محوطه باستانی در خرمکوشک که در نزدیکی تپه باستانی آسیه آباد قرار دارند ذهن ما دوستداران میراث فرهنگی را به این نکته که این محوطه ها در محدوده شهر تاریخی هرمز اردشیر وجود دارد را سوق داده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: طبق گفته باستان شناسانی که پیش تر آنجا را دیده اند  این تپه مربوط به دوره ساسانی و شاید ادامه شهر ساسانی هرمز اردشیر باشد.

گهستونی تاکید کرد: هم اکنون دکل های مخابرات شرکت نفت بر روی آن قرار گرفته و لازم است که سازمان میراث فرهنگی نسبت به ثبت، تعین حریم و کاوش  آن اقدام نموده و زمینه محصور نگاه داشتن این تپه و انجام کاوش های باستان شناسی را در آن فراهم آورد.  
 

شهر: 
دسته بندی: