اندیکا به اداره میراث فرهنگی نیاز دارد

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان بر نیاز شدید شهرستان اندیکا به تاسیس اداره میراث فرهنگی مستقل در این شهرستان به دلیل افزایش بسیار حفاری‌های غیرمجاز در اماکن باستانی آن تاکید کرد.

غلام‌رضا جلیلی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: با توجه به گذشت بیش از یک سال از شهرستان شدن اندیکا و استقرار فرمانداری در آن هم چنان نظارت و رسیدگی به آثار تاریخی و اماکن گردشگری این شهرستان با اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان است.

وی افزود: با توجه به وسعت اماکن باستانی در اندیکا ضروری است اداره میراث فرهنگی مستقل و یا حداقل نمایندگی میراث فرهنگی برای رسیدگی به اوضاع آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان ایجاد شود. این در حالی است که حفاری‌های غیرمجاز در زمان کوچ عشایر و خالی از سکنه شدن بسیاری از مناطق سرشار از آثار تاریخی به اوج خود می‌رسد.

او خاطرنشان کرد: البته گاهی حضور عشایر در منطقه به دلیل ناآگاهی آن‌ها از ارزش منطقه اثر مشکل‌ساز می‌شود همانند تبدیل کردن برخی از بناهای تاریخی به آغل گوسفندان خود که در اصل تعمدی در این کار نیست.

جلیلی‌نیا تصریح کرد: بسیاری از حفاری‌های غیرمجاز در منطقه توسط اهالی گزارش می‌شود که دربرخی مواقع شاید نتوان آن‌ها را اثبات و یا پی‌گیری کرد. هم چنین با توجه به محدودیت، کمبود امکانات و وسعت منطقه‌های تاریخی مسجدسلیمان و اندیکا طبیعی است که اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان قادر به نظارت درست و کامل بر این شهرستان نباشد.

شهر: 
دسته بندی: