بالکن مهدیان اهواز تخریب شد

بالکن مهدیان اهواز که فروغ فرخزاد و همسرش پرویز شاپور، در آن زندگی می کردند تخریب شد. این بنای تاریخی که سال 1382 به عنوان اثر به ثبت رسیده است، متعلق به دوران پهلوی اول و سال ها اقامتگاه خارجی های مقیم اهواز بوده است. زیر این بالکن مغازه هایی قدیمی وجود دارد که الان به لوازم یدکی فروشی تبدیل شده است. یکی از مستاجران این مغازه می گوید: «صاحب این بنای تاریخی پشت این بالکن که 18 متر عرض دارد؛ ساختمان نوساخته ای بنا کرده است و قصد دارد با رها کردن این بنا و تخریب آن به واسطه باد و باران بنای نوساز در حاشیه اصلی خیابان قرار گیرد.

یکی دیگر از کسبه محل از رایزنی های مالک این بالکن تاریخی با سازمان میراث فرهنگی برای خروج این اثر از فهرست آثار ملی می گوید: این بنا متعلق به فردی به نام دهدشتی بوده و بعدها توسط مهدیان خریداری شده است. مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان ضمن اینکه از تخریب این بنا در روزهای تعطیلات ( از 14 تا 18 خرداد) خبر داد پیشنهاد می کند: این بنا که روزگاری دفتر روزنامه ابرار بوده با همکاری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی به یک مرکز فرهنگی تبدیل شود.

به اعتقاد او این بنای تاریخی به دلیل بی توجه ای نهادهای مسئول نمای مرکزی شهر را نازیبا کرده است. بالکن در مرکز شهر اهوازواقع است که در آن هیچ مرکز فرهنگی وجود ندارد. پیش از تخریب بالکن ، پله های باریک این ساختمان پر از تکه های آجر و آهن است. لابه لای زباله های انباشته شده در اتاق های تودرتوی این بنا تکه های روزنامه و خمیر دندان، پارچ آب و پشه کش، شیشه های خالی نوشابه که پر از گردخاک است، دیده می شد.

بند رخت آویزان با گیره های چوبی قدیمی، دفتر مشق یک دختر بچه هشت ساله و دیوارهای گردگرفته و کمدهای چوبی خالی، از ویرانی این بنا سخن می گویند. اثر تاریخی کسب و کار آن ها نیز از بین برود. گهستونی می گوید: «سازمان میراث فرهنگی درباره این بنا و خطراتی که متوجه آن است، سکوت کرده است.

در شهر شایعاتی از ارتباط مالک این بنا با مسوولان شهری زمزمه می شود: با تخریب این بنای تاریخی هم تعریض خیابان برای شهرداری راحت می شود، هم صاحب ملک از امتیاز تجاری ساختمان نوساز خود بهره مند می شود. گچ سقف بعضی از اتاق ها ریخته و سقف چوبی ساختمان مشخص بود. کسی نمی داند فروغ فرخزاد در کدام یک از این اتاق ها زندگی کرده اما همه اتاق ها که تعداد زیادی از آن ها به طور کامل خراب شده است هنوز هم نشان از سکونت دارد.

روی دیوارهای گچی یک اتاق که با رنگ روغن آبی پوشیده شده با خط کودکانه ای نوشته شده بود «اتاق بابا» .روی در یک کمد با همان خط نام بیتا نوشته شده است. با آن که بخش زیادی از این اتاق ها به طور کامل خراب شده اما مستاجران طبقه زیرین دوست ندارند با خراب شدن این اثر تاریخی کسب و کار آن ها نیز از بین برود.

گهستونی می گوید: سازمان میراث فرهنگی درباره این بنا و خطراتی که متوجه آن است، سکوت کرده است
در شهر شایعاتی از ارتباط مالک این بنا با مسوولان شهری زمزمه می شود: با تخریب این بنای تاریخی هم تعریض خیابان برای شهرداری راحت می شود، هم صاحب ملک از امتیاز تجاری ساختمان نوساز خود بهره مند می شود. بالکن مهدیان در خیابان 24 متری اهواز روبه‌روی بیمارستان امام خمینی (ره) قرار دارد و قدمت آن به دوره‌ی .پهلوی برمی‌گردد. این بنا که حدود 70 سال پیش ساخته شده، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بالکن بزرگ‌ترین بالکن در اهواز است که از پلاک 418 تا 488 را دربرمی‌گیرد. این بنا با بیش از 25 اتاق .چند دهانه مغازه، 108 متر طول و 18 متر عرض دارد.

شهر: 
دسته بندی: