با تصمیم اداره اوقاف و امور خیریه بنای تیموری امامزاده احمد اندیمشک تخریب می‌شود

سازمان میراث فرهنگی خوزستان در سایت اینترنتی خود در حالی از هموطنان دعوت می نماید که به شمال شهرستان اندیمشک برای بازدید و زیارت بقعه شاهزاده احمد سفر کنند که با سکوت این سازمان برای حفاظت از معماری باقی مانده این بقعه، در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن یکی دیگر از ساختمان های قدیمی با معماری عهد تیموری در خوزستان خواهیم بود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: بقعه ای است معروف به شاهزاده احمد (ع) که گنبد قدیمی آن با معماری اسلامی عهد تیموری چشم نوازی می کند . مردم محلی اعتقاد دارند وی از اعقاب امام موسی کاظم (ع) می باشد که بعضی ها این امامزاده را گگ احمد نیز می خوانند.

 مجتبی گهستونی افزود: بنای مقبره چهار گوش وگنبد هرم ۱۰ ترک دارد.بلندای آن نزدیک به ۱۴ متر است که به رنگ سبز می باشد . درب ورودی مقبره در جهت شمال قرار گرفته ودارای گلدسته کوچک آجری است .بر روی قبر ضریحی فلزی گذاشته شده است.خادمین این امامزاده عمامه قرمز بر سر دارند وعلت انتخاب این رنگ را چنین بیان نموده اند که شاهزاده احمد (ع) در زمان حیات خویش هر موقع غضبناک می شد شال قرمز به سر و کمر می بست .همه ساله زائرانی از استان های ایلام و لرستان برای زیارت به شهرستان اندیمشک سفر می کنند.

وی اظهار داشت: بنای این بقعه قرار است با تصمیم ادراره اوقاف و امور خیریه مشترک دو شهرستان اندیمشک و دزفول تخریب شود.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان بیان کرد: از دو سال پیش ساخت یک بنای جدید ۲۰۰۰ متر مربعی در دور تا دور این بنای قدیمی که از گنبدی متعلق به دوره تیموری برخوردار است آغاز گردیده اما تا کنون پیگیری های جزیی اداره میراث فرهنگی اندیمشک برای رهایی این بنا از داربست های نصب شده و دیوارهای ایجاد شده بی نتیجه مانده است.

وی بیان کرد: به اعتقاد بخشی دیگر از زوار ، شاهزاده احمد به شاه چراغ مشهور است. راولینسن انگلیسی پس از بازدید از این بنای تاریخی اعتقاد پیدا کرده است که شاهزاده احمد از زمره اولیای حق محسوب می شود و به همین خاطر است که او ارادتمندان فراوانی دارد.

شهر: 
دسته بندی: