با عدم استحکام بخشی سازهای آبی اتفاقات جبران ناپذیری رخ خواهد داد

تنها پس از گذشت دو هفته از ثبت مجموعه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر در ردیف آثار جهانی، دیواره شمالی پل باستانی گرگر فرو ریخت.

فرماندار شهرستان شوشتر با تایید این خبر اظهار داشت: روز پنج‌شنبه با اطلاع از این حادثه، نشستی اضطراری برای بررسی وضعیت این پل باستانی تشکیل و تصمیماتی برای اطلاع به استانداری، میراث فرهنگی و ستاد حوادث غیرمترقبه خوزستان اتخاذ شد.

علی‌اصغر قوچانی درباره اتفاقی که برای پل گرگر افتاده است به خبرگزاری فارس: گفت: قسمت‌هایی از دیواره شمالی این پل به درون رودخانه سقوط کرده است و به همین دلیل پایه‌های اصلی پل استحکام خود را رفته رفته از دست خواهند داد.

وی تصریح کرد: به‌منظور جلوگیری از وارد آمدن هرگونه خسارت جانی، تردد هر‌گونه وسیله نقلیه از روی پل گرگر ممنوع است.

قوچانی خاطرنشان کرد: مسیرهای جایگزین برای تردد وسایل نقلیه مشخص و اطلاع‌رسانی شده است. مرداد ماه سال گذشته نیز تونل باستانی بلیتی در نزدیکی پل باستانی گرگر به دلیل نشت تاسیسات آب شهری فرو ریخت که با گذشت نزدیک به یک سال و با وجود ثبت سازه‌های آبی در ردیف آثار جهانی در یونسکو، هنوز برای مرمت و استحکام‌بخشی این اثر که جزئی از مجموعه سازه‌های آبی تاریخی محسوب می‌شود، اقدامی صورت نگرفته است.

تردد از پل گرگر خسارت جانی به دنبال دارد
رئیس شورای شهر شوشتر اعلام کرد: در پی فرو ریختن دیواره شمالی پل گرگر شوشتر در روز گذشته و نشت فاضلاب از دیواره اصلی پل، تردد وسایل نقلیه از پل می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیر جانی به دنبال داشته باشد.

امیر رسولی اظهار داشت: چهار سال پیش وضعیت بحرانی پل به اطلاع معاونت عمرانی وقت استانداری و رئیس گنجینه آب وزارت نیرو اطلاع داده شد و مسئولان ذیربط به وضعیت بحرانی این پل اذعان داشتند به گونه‌ای که در اظهار نظرهای خود اعلام کرده بودند که در صورت فروریختن پل، بحرانی بزرگ برای سازه‌های آبی و شهرستان شوشتر به وجود می‌آید.

وی با اشاره به وضعیت اسفبار تونل بلیتی که مرداد سال گذشته بر اثر نشت فاضلاب فرو ریخت، گفت: در دو هفته گذشته سازه‌های آبی-تاریخی شوشتر به ثبت جهانی رسید و وضعیت بحرانی این سازه‌ها برای مردم شوشتر قابل پذیرش نیست و لازم است این سازه‌ها پا برجا باشد تا دلیلی برای افتخار مردم این منطقه قرار گیرد.

رسولی خاطرنشان کرد: ممنوعیت تردد از پل گرگر نمی‌تواند چاره راه باشد همانگونه که از سال گذشته تاکنون ممنوعیت تردد در مسیر تونل بلیتی در حال اجراست، ولی هنوز هیچ اقدام عملی برای استحکام‌بخشی این اثر باستانی صورت نگرفته است.

وی به مشاهدات خود از پل گرگر مبنی بروجود ترک‌های عمیق 45 تا90 درجه در دیواره این پل اشاره کرد و افزود: علاوه بر این در سطح این پل که محل تردد است از روز گذشته ترک‌های جزیی مشاهده شده که علایمی از فروریختن پل در آینده نزدیک است.

رسولی از مسئولان ذیربط خواست به منظور پیشگیری از هر گونه خسارت جانی، اقدام فوری برای حل مشکل انجام دهند.

طرح مطالعاتی استحکام‌بخشی پل گرگر در دست تهیه است
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان اعلام کرد: طرح مطالعاتی برای استحکام‌بخشی و گابیون‌بندی دیواره شمالی پل گرگر شوشتر در مراحل پایانی است.

صادق محمدی اشاره به حادثه فروریختن بخشی از دیواره شمالی پل گرگر اظهار داشت: از سه ماه پیش، وقوع این حادثه پیش‌بینی شده بود و طرح مطالعاتی نیز به همین منظور آغاز شد که در مراحل پایانی است و پس از اتمام در شورای راهبردی سازه‌های آبی شوشتر به تصویب می‌رسد.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی دیواره جنوبی سازه‌های آبی شوشتر تصریح کرد: برای این بخش نیز طرح مطالعاتی در نظر گرفته شده که پس از اتمام، تصویب و تامین اعتبار در دستور کار قرار می‌گیرد.

محمدی با اشاره به وضعیت پل گرگر گفت: تنها مقداری خاک از کنار دیواره شمالی پل به درون رودخانه ریخته شده و هیچ مشکل خاصی برای پل گرگر به وجود نیامده است.

مرداد سال گذشته نیز تونل بلیتی به دلیل نشت تاسیسات آب شهری فرو ریخت و امسال تنها دو هفته پس از ثبت سازه‌های آبی شوشتر در ردیف آثار جهانی، بخش‌هایی از دیواره شمالی پل باستانی گرگر به درون رودخانه سقوط کرد که بر اثر این حادثه تردد از روی پل مذکور ممنوع شده است.

شهر: 
دسته بندی: