تعرض ماشین‌های راه‌سازی به محوطه تاریخی تل برمی رامهرمز

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از تخریب محوطه تاریخی تل برمی رامهرمز با تعریض جاده رامهرمز رامشیر خبر داد. مجتبی گهستونی اظهار داشت: محوطه تاریخی تل برمی شهرستان رامهرمز دارای قدمت بسیار زیاد تاریخی است که در شرایط کنونی در حال تهدید تخریب است.

وی افزود: این محوطه تاریخی که در آن سنگ نوشته «هونور» که تاریخچه شهرستان رامهرمز را به اثبات می‌رساند کشف شده است به دلیل تعریض جاده موجود در کنار این اثر تاریخی در حال تخریب کامل است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مشکلات این اثر تاریخی بسیار زیاد شده است، تاکید کرد: مشکلات موجود در این اثر تاریخی بسیار زیاد شده است به نوعی که وجود این اثر در شرایط کنونی مورد تهدید قرار گرفته است.

گهستونی با اشاره به اینکه در سال‌های اولیه دفاع مقدس جنگ‌زده‌ها در این منطقه مستقر شدند، تاکید کرد: در روزهای نخست جنگ به دلیل فاصله زیاد از جبهه‌های دفاع مقدس این شهرستان بهترین مکان برای اسکان جنگ‌زده‌ها بود ولی پس از اتمام جنگ تحمیلی اسکان موقت در این فضا به اسکان دائم مبدل شد و بسیاری از خانه‌ها در این منطقه بدون در نظر گرفتن معیارهای تاریخی در شرایط کنونی دارای گاز، تلفن و آب و برق هستند.

وی با تاکید بر اینکه این اثر به طور کامل در حال تخریب است، افزود: در شرایط کنونی ماشین‌آلات راه‌سازی در عرصه این اثر تاریخی ثبت ملی شده در حال فعالیت هستند و این اقدام عملا این اثر تاریخی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه این اثر بیش از ۴۴ سال است که ثبت ملی شده است، خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی از سال ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۴۰۳ به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش فارس، ماشین‌آلات راه‌سازی در شمال شرقی این اثر تاریخی برای تعریض جاده بین شهرستان رامهرمز در حال فعالیت هستند.

شهر: 
دسته بندی: