در محوطه ساسانی سبع گطاع رامشیر چه می‌گذرد؟

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان گفت: به منظور عبور لوله گاز و تسطیح اراضی برای کشاورزی در یکی از مناطق روستایی رامشیر باعث شد که به یک محوطه باستانی دیگر لطمات جدی وارد شود. مجتبی گهستونی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار كرد: در رامشیر مناطق باستانی به خصوص مربوط به دوره ساسانی به فراوانی قابل مشاهده است که متاسفانه تاکنون بررسی شناسایی و کاوش در آنها صورت نگرفته است و هیچ کدام از آنها نیز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده‌اند.

او افزود: در منطقه " سبع گطاع " یک محوطه باستانی به وسعت 40 هکتار وجود دارد که عبور جاده، استقرار پایه‌های فشار برق، پمپ آب، عبور لوله گاز و تسطیح اراضی به منظور انجام کشاورزی باعث شده است تا ضمن تسطیح تپه‌های باستانی به ظروف‌های سفالی و شیشه‌ای آسیب وارد شود و مقادیری اشیاب فلزی، مفرغی، نوک پیکان و... مشاهده گردد. وی بیان کرد: در رامشیر مناطق و آثار باستانی فراوانی که در نتیجه فعالیت‌های عمرانی در معرض تخریب قرار دارند وجود دارد. در شهرستان تازه تاسیس رامشیر به محوطه‌های تاریخی دیگری همچون سبع گطاع آسیب جدی وارد شده است.

گهستونی یادآور شد: بررسی‌های تاریخی از محل مورد نظر و نزدیکی با دیگر محوطه‌های باستانی احتمال وجود شهر رام اردشیر را در این محل می‌دهد. منطقه شرق خوزستان به لحاظ تاریخی بسیار غنی است و عدم انجام کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده در طول دهه‌های اخیر باعث گشته تا محوطه‌های باستانی مورد نظر ناشناخته باقی بماند. به همین دلیل است که هر بار با شروع یک پروژه عمرانی یک محوطه باستانی از دل زمین بیرون می‌آید.

شهر: 
دسته بندی: