نامه

ریاست محترم جمهور
جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی

بار دیگر لودر به بافت تاریخی یکی از کهن‌شهرهای تمدن ایرانی افتاد تا اثری از معماری دوران عالم بزرگ شیعه، ملاصدرا، باقی نماند. حتا در شمال مدرسه‌ی ‌خان شیراز، مکان تدریس این عالم بزرگ، فضایی در حدود ۱۱ هزار متر مربع سخاوتمندانه برای ساختِ بازارچه‌ی تجاری و مرکز خرید «نیکان» اختصاص داده شده است، تا تجلی نگاه مسؤولان به موضوع علم یا ثروت نمود بیشتری داشته باشد! گویی در شیراز نیز، به گفته‌ی استادی، شاهد اجرای الگوی عربستانی گسترش در بافت تاریخی هستیم. به این ترتیب، در کنار تخریبِ خاموشِ دیگر بخش‌های بافت تاریخی شهر شیراز که زیر نظرِ مستقیمِ مدیریت شهری است، چندین هکتار از این بافت در جنوب شاه‌چراغ نیز تخریب و با اجرای طرحی به‌نام بین‌الحرمین به مرکز خرید تبدیل خواهد شد تا زائران بتوانند در فضایی مدرن و راحت کالا‌های چینی را خریداری کنند...

جناب آقای دکتر مقتدایی
استاندار محترم و محبوب خوزستان
با سلام
احتراماً همانگونه که مستحضرید استان خوزستان با دو اثر جهانی چغازنبیل و سازه های آبی تاریخی شوشتر و ثبت قریب الوقوع محوطه باستانی شوش در فهرست میراث جهانی، نخستین استان کشور خواهد بود که با دارا بودن 3 اثر جهانی به جایگاه و منزلت خاص و بی نظیری در جغرافیای فرهنگی منطقه و بین الملل دست خواهد یافت.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در نامه ای به دکتر امین زاده معاونت حقوقی رئیس جمهوری خواستار بازنگری در قوانین و مقررات ناظر برحفاظت از میراث فرهنگی شد. در این نامه آمده است:  

سرکار خانم دکتر امین زاده
معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور
با سلام

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان  ریشه های فرهنگی، پشتوانه هویتی و عاملدر نامه ای به دکتر روحانی رییس جمهوری محترم ایران، خواستار حساسیت و عنایت خاص ایشان به حوزه میراث فرهنگی شد.
در متن این نامه آمده است:

جناب دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری
با سلام

 انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در نامه ای به دکتر سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور خواستار ثبت هرچه بیشتر مواريث فرهنگی در فهرست آثار ملي ايران شد.در این نامه آمده است:

جناب دكتر سلطاني فر
رياست محترم سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور
با سلام

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در نامه ای به دکتر مقتدایی آمادگی خود را جهت مشارکت، همیاری و همکاری با کلیه دستگاه‌ها و ارگان‌های محترم دولت و از جمله استانداری به منظور حفاظت و صیانت از میراث گران‌قدر ایران اسلامی در استان خوزستان اعلام کرد. در متن این نامه آمده است:   ثآث 
 
جناب دکتر مقتدایی
استاندار محترم خوزستان
با سلام
 

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در نامه ای به ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور و ارسال آن از طریق نمابر و پست انتصاب ایشان را تبریک گفت و از عملکرد افشین حیدری مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تقدیر کرد. متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر نجفی

ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور

با سلام

به نام خدا
جناب آقای دکتر حجازی
استاندار محترم خوزستان
با سلام

احتراماً با عنایت به بیانات حضرتعالی در خصوص کمبود فضای آموزشی در استان خوزستان مندرج در روزنامه ایران شماره ۴۹۸۹ مورخ ۲۷/۱۰/۹۰ و روزنامه همشهری شماره ۵۶۰۵ مورخ ۱/۱۱/۹۰ به استحضار می‌رساند که علی‌رغم دغدغه‌های قابل درک در و نگرانی‌های کاملاً درست حضرتعالی در خصوص کمبود فضای آموزشی مناسب در استان خوزستان، اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در هفته‌های اخیر بدون توجه به کمبود فضای آموزشی در استان اقدام به نصب آگهی مزایده بر روی دیوار آموزشگاه دکتر شریعتی واقع در اهواز، خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، بین خیابان وکیلی و آهنگری، نموده و ظاهراً قصد فروش آموزشگاه یاد شده را دارد که با توجه به کمبود فضای آموزشی عملی سؤال برانگیز بنظر می‌رسد.

به نام خدا
جناب آقای مهندس حق بین
مدیریت محترم سازمان نوسازی بافت فرسوده اهواز
با سلام

احتراماً به پیوست لیست تعدادی از بناهای تاریخی‌ـ فرهنگی اهواز که مورد شناسایی قرار گرفته و پس از بررسی‌های لازم واجد شرایط جهت حفاظت و صیانت به عنوان قسمتی از تاریخ معماری شهر تشخیص داده شده‌اند، به حضور تقدیم می‌گردد. با توجه به حسن نظر حضرتعالی نسبت به حفاظت از پیشینه فرهنگی‌ـ تاریخی گرانقدر اهواز مستدعیست در خصوص اعلام لیست یاد شده به شهرداری و تدوین و اجرایی برنامه‌ای پایدار با هدف باززنده‌سازی شناسنامه‌های فرهنگی شهر بذل عنایت خاص فرموده و اوامر مقتضی مبذول فرمایید.
با تجدید احترام
سعید محمدپور
رئیس انجمن

رونوشت:
ـ جناب آقای مهندس علویان صدر، معاونت محترم میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به انضمام لیست فوق‌الذکر جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی در خصوص ثبت فوری و خارج از نوبت ابنیه مندرج در لیست در فهرست آثار ملی ایران و تملک تعدادی از آنها از طریق صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی‌ـ فرهنگی.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در نامه ای به مهندس منصور کتانباف شهردار اهواز از وی درخواست کرد تا به بناهای ارزشمند تاریخی شهر اهواز اهمیت دهد و در بسیاری جاها از نابودی بافت تاریخی به جای بافت فرسوده خودداری کند. متن نامه سعید محمدپور به این شرح است:

جناب آقای مهندس کتانباف
شهرداری محترم اهواز
با سلام

احتراماً همانگونه که مستحضرید یکی از مهمترین وظایف شهرداری‌ها، همکاری با سازمان میراث فرهنگی در زمینه حفاظت از بناهای تاریخی و استعلام، اخذ و لحاظ نظرات سازمان میراث فرهنگی قبل از اجرای هرگونه طرح عمرانی و اجرایی در محدوده شهر می‌باشد. انجام این وظیفه مهم فرهنگی که برابر قوانین کشوری برعهده شهرداری گذاشته شده تأثیر قابل توجه و غیرقابل انکاری در حفاظت از بناهای تاریخی شهر برجای گذاشته و ضامن بقاء آثار تاریخی‌ـ فرهنگی شهر برای نسل امروز و نسل‌های فردای کشور خواهد بود، لکن متأسفانه در ماه‌های اخیر شاهد بی‌توجهی شهرداری به وظیفه قانونی خود در خصوص تشریک مساعی با سازمان میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی، با اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده اهواز و عدم استعلام، اخذ و لحاظ نظرات سازمان میراث فرهنگی در خصوص طرح یاد شده می‌باشیم که نتیجه زیانبار آن در نابودی تاریخ، هویت و شناسنامه‌های فرهنگی اهواز بر کسی پوشیده نیست.