سدسازی در خوزستان فرهنگ های شفاهی را نابود می‌کند

مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی خوزستان در گفتگو با خبرنگار موج با اعلام این مطلب اظهار داشت: استان خوزستان محل شکل گیری تمدن عیلامی است.

وی افزود: حکومت های بزرگ و محلی در این منطقه ساکن بوده و با توجه به شرایط کوهستانی آن، در طول تاریخ سابقه سکونت داشته است که کشف محوطه های تاریخی در این منطقه شاهد این مدعا است.

گهستونی سدسازی ها را عاملی برای ورود خسارات جبران ناپذیر به پیکره تاریخی استان خوزستان دانست و گفت: سد گتوند نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

وی اضافه کرد: دریاچه این سد در محدوده سه شهرستان گتوند، لالی و مسجد سلیمان واقع شده و با مشاهده و مطالعه تاریخ این سه شهرستان، متوجه اهمیت آنها خواهیم شد.

این فعال میراث فرهنگی اظهار داشت: از ۱۵ سال قبل شاهد ساخت و سازهای مرتبط با سد گتوند بودیم و امروز نیز مراسم افتتاح آن انجام شده اما متاسفانه مطالعات میراثی چشمگیری در منطقه انجام نشده است.

وی با ابراز تاسف از نبود مطالعات عمیق در بخش میراث فرهنگی منطقه، تصریح کرد: مطالعه در زمینه شرایط میراث فرهنگی چندان جدی پیگیری نشده و فقط ظرف ۴-۳ سال گذشته شاهد کاوش هایی در محدوده سد گتوند بوده ایم. گهستونی اذعان داشت: طی سال های اخیر نیز کارهای شناسایی، کاوش و نجات بخشی موثری در منطقه انجام نشده است.

وی افزود: گتوند دارای تپه های ایلامی تا تمدن اسلامی است و لالی یکی از قدیمترین سکونتگاه های بشری است. این فعال میراث فرهنگی ادامه داد: در محدوده سد گتوند، محوطه های تاریخی متعددی وجود دارد که دوستداران میراث فرهنگی فقط بخش هایی از این آثار را مشاهده کرده اند.

وی اظهار داشت: بر اساس مشاهدات پراکنده فعالان میراث فرهنگی مقادیر زیادی گوردخمه، تپه، بسترهای سنگی، قبرستان و غیره در محدوده سد گتوند قرار دارد که اگر عملیات نجات بخشی و کاوش روی آن انجام نشود، با توجه به اینکه مجوز آبگیری تا تراز ۱۴۰ متر برای این سد صادر شده، بخش هایی از این آثار زیر آب خواهد رفت.

گهستونی اضافه کرد: با شروع عملیات آبگیری سد گتوند، در یکماهه گذشته شاهد زیر آب رفتن پل تاریخی لالی و قدیمترین کارخانه برق این منطقه بوده ایم. وی اظهارداشت: لالی و مسجد سلیمان، دو شهر مهم در تاریخ نفت ایران هستند.

این فعال میراث فرهنگی افزود: تخت سلیمان نخستین مکانی است که در آن چاه نفت ایجاد شده و در بسیاری از نقاط این شهر، بناهای مرتبط با کاوشگران نفت قرار دارد. وی خاطر نشان ساخت: با آبگیری سد گتوند این بناها زیر آب می روند.

دسته بندی: