شایعه کشف و قاچاق اشیای تاریخی در ایستگاه قطار شهری اهواز باید بررسی شود

شایعه کشف و قاچاق اشیای تاریخی در یکی از ایستگاه قطار شهری اهواز باید از سوی سازمان میراث فرهنگی خوزستان مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: اخیرا مطلع شده ایم که چند نفر از افرادی که در پروژه اشتغال داشتند با مشاهده مقادیری شی تاریخی اقدام به سرقت کرده اند که هیچ گونه گزارشی هم از آن ارائه نداده اند.

مجتبی گهستونی افزود: پس از بررسی مجهول باستان شناس اعزامی پژوهشکده میراث فرهنگی در مسیر خط یک قطار شهری به منظور تعیین باستانی بودن مسیر، نه سازمان میراث فرهنگی خوزستان و نه قطار شهری اهواز پاسخگوی ما نیستند و اطلاعات خود را عیان نمی کنند.

وی اظهار داشت: شهر اهواز به دلیل برخورداری از تاریخ ۴ هزار ساله اگر به طور کامل مورد بررسی‌های باستان شناسی قرار بگیرد محوطه‌های باستانی آن مشخص خواهد شد این در حالی است که برای اکثر پروژههای عمرانی اهواز به هیچ وجه استعلامی صورت نمی گیرد و خود سازمان میراث فرهنگی خوزستان هم تمایلی برای نشان دادن حساسیت از خود بروز نمی دهد.

وی گفت: هرگاه ما دوستداران میراث فرهنگی و یا هر مدعی دیگری در خصوص تعرض به یک محوطه به ظاهر باستانی حساسیتی نشان دادیم سازمان میراث فرهنگی هم سعی می کند واکنشی نشان دهد در غیر این صورت چشم پوشی می کند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان بیان کرد: ده‌ها پروژه در گوشه و کنار شهرستان اهواز در اراضی باستانی و احتمالا تاریخی در حال اجرا است که من به خاصر جلو گیری از سوءاستفاده بعضی افراد از نام آن محوطه‌ها صرف نظر می کنم که سازمان میراث فرهنگی باید با دقت نظر بیشتری از آنها مراقبت کند.

گهستونی افزود: قطار شهری اهواز با پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان هزینه به سازمان میراث فرهنگی برای تعیین باستانی بودن مسیر خط یک قطار شهری خیال خود را برای اجرای پروژه راحت کرد و حال با گذشت یک سال از آن بررسی شناسایی کاملا مشکوک تا به امروز پای هیچ کارشناسی به پروژه قطار شهری باز نشده است.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود به نادیده گرفتن نظریات اولیه ۵ باستان شناس و کارشناس سازمان میراث فرهنگی از سوی پژوهشکده باستان شناسی اشاره کرد و گفت: پس از آنکه در آذر ۱۳۸۶ مدعی شدیم لایه هایی باستانی در ایستگاه میدان دروازه مشاهده شده است ۵ کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور شامل آقایان مهندس رایتی مقدم مشاور معاونت میراث فرهنگی کشور، دکترچگینی کارشناس پژوهشکده باستان شناسی، مهندس صابری مدیر کل حفظ و احیاء بناها و محوطه‌های تاریخی کشور، مهندس جوادی و مهندس عبیدی کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی کشور در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۸۶ به اهواز آمدند و از ایستگاه قطار شهری بازدید کردند و با تایید وجود لایه‌های باستانی در ۷ بند توافقاتی به عمل آوردند که این توافقات بعد از بررسی مجهول بهزاد فریادیان باستان شناس اعزامی پژوهشکده میراث فرهنگی که تا کنون نتایج کار خود را انتشار نداده است به نتیجه نهایی نرسید.

شهر: 
سوژه: 
دسته بندی: