شهر باستانی منجنیق هنوز ثبت ملی نشده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان آثار تاریخی موجود در این محوطه باستانی شامل پل تاریخی ساخته شده از سنگ و ساروج و یک سنگ آسیاب متعلق به دوران ساسانی تا اسلامی است.

به استناد برخی شواهد موجود در منطقه، همچون آسیاب، برخی از باستان‌شناسان معتقد به وجود شهری تاریخی در دل خاک این محوطه تاریخی هستند. این در حالی است که این محوطه با برخورداری از چنین قدمتی متعلق تا به حال در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است.

منجنیق همچنین نام اسلحه‌ای باستانی است که برای پرتاب اشیا بدون نیاز به مواد منفجره از آن استفاده می‌شد. گویا منجنیق در سال ۳۹۹ قبل از میلاد مسیح ابداع شده است.

در همین حال، یک دوستدار میراث فرهنگی معتقد است منجنیق احتمالا همان "شهر سوخته نمرود" است که در آن حضرت ابراهیم (ع) را به آتش افکندند.

غانم سواری می‌گوید: با استناد به پاورقی درس مربوطه به حضرت ابراهیم (ع) در کتاب تعلیمات دینی مقطع راهنمایی، که از سال ۱۳۵۱ به بعد شخصا آن را تدریس کرده‌ام، مؤلف کتاب یاد شده نوشته که زادگاه حضرت ابراهیم (ع) در شهر "اور" در شرق بصره فعلی است که بعضی این شهر را شهر شوش قلمداد کرده‌اند. در سال ۷۸ نیز ایران‌گرد و جهان‌گردی ایرانی که اسمش را فراموش کرده‌ام با بازدید از آثار تاریخی حمیدیه اظهار کرد که از منجنیق در باغملک دیدن کرده است.

وی درباره‌ چرخ باستانی منجنیق گفت: این چرخ از سنگ مرمر سفید ساخته شده و خطوط برجسته نوشته شده بر آن با خطوط پهلوی ساسانی، پهلوی، اشکانی و خط میخی مغایرت دارد و به دلیل این ناشناخته بودن احتمال این‌ که این خط توسط ابراهیم (ع) نوشته شده باشد، وجود دارد چراکه پیامبران خطوط مربوط به خود را داشته‌اند و در قرآن هم "صحف" ابراهیم آمده است.

شهر: 
دسته بندی: