محوطه‌های باستانی دشت لالی قربانی آبگیری سد گتوند می‌شوند

ساخت سد گتوند علیا و دیگر تاسیسات جانبی آن به چندین محوطه باستانی در لالی آسیب جدی وارد می‌کند و چهار محوطه و اثر باستانی ثبت شده و چندین محوطه ثبت نشده تاریخی را در لالی به زیر آب می‌برد.

ساخت سد گتوند علیا و دیگر تاسیسات جانبی آن به چندین محوطه باستانی در لالی آسیب جدی وارد می‌کند.

مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این‌باره به CHN گفت: در پی ساخت سد گتوند و جاده مسجد سلیمان به لالی که وزارت نیرو عهده دار آن‌ها است بسیاری از آثار تاریخی لالی و مسجدسلیمان تخریب می‌شود.

گهستونی گفت: ساخت این سد که طول دریاچه آن 90 کیلومتر است شهرهای گتوند، لالی و مسجدسلیمان را دربرمی‌گیرد که چهار محوطه و اثر باستانی ثبت شده و چندین محوطه ثبت نشده تاریخی را در لالی به زیر آب می‌برد.

وی افزود: این در حالی‌ است که در اسفند سال 89 قراراست سد گتوند آبگیری شود و این در صورتی است که شهرستان لالی دارای محوطه‌های تاریخی بسیار زیادی بوده که تا به حال هیچ گونه کاوش‌های باستان‌شناسی در آن‌ها انجام نشده است.

وی هم‌چنین از تعرض به تپه‌های باستانی که در زیر آن قلعه‌ای به نام "بردی" قرار دارد خبر داد و گفت: وزارت نیرو به منظور ساخت جاده جدید مسجدسلیمان - لالی بخش عظیمی از این قلعه را مورد تعرض قرار داده است.

به گفته وی در قلعه بردی هیچ‌گاه کاوش‌های باستان‌شناسی صورت نگرفته و سرکشی‌های سرزده نیروهای یگان حفاظت باعث شده که اداره میراث فرهنگی شهرستان لالی از تخریب قلعه مطلع شوند و این به آن معنی است که وزارت نیرو برای ساخت این جاده که از جمله تاسیسات جانبی سد گتوند علیا در منطقه لالی می‌باشد هیچ استعلامی از سازمان میراث درخواست نکرده است.

گهستونی خاطرنشان کرد: در این تپه که قدمت آن مربوط به دوره پیش از اسلام است سفال‌های ایلامی دیده شده است. او هم‌چنین از وجود چندین سکونت‌گاه تاریخی و چشمه آب شیرین در اطراف این قلعه خبر داد که بخش عمده‌ این سازه‌های تاریخی و طبیعی در مسیر ساخت لالی - مسجدسلیمان قرار گرفته است.

گهستونی به وجود سد دیگری به "نام تاراز" در محدوده لالی اشاره کرد و افزود: در صورتی که عملیات نجات بخشی آثار و محوطه‌ها لحاظ نشود بخش اعظمی از سازه‌های تاریخی این شهر زیر آب می‌رود.

خبرگزاری میراث فرهنگی

دسته بندی: