نصب تانکر ۵۰ هزار تنی روی تپه باستانی قلعه‌تل جهت آبیاری درختان

شهرداری با انتقال تانکر ۵۰ هزار تنی و نصب آن روی تپه باستانی قلعه تل در باغملک خوزستان حریم این محوطه‌ تاریخی را مخدوش کرد.گفته می‌شودهدف از انتقال و نصب این تانکر عظیم‌الجثه روی تپه باستانی و محوطه قلعه تل آبیاری درختان است. پس از رها کردن مرمت کامل بنای قلعه شهر قلعه تل در شهرستان باغملک که سابقه ساخت آن به ۲۲۰سال پیش برمی گردد، شهرداری این شهر اینبار با نصب تانکر ۵۰ هزار تنی در حریم درجه یک آن موجب تخریب در اصلی ترین گمانه ای شده که برای تعین حریم آن حفاری شده بود. نکته جالب توجه اینجاست که کاربرد تانکر ۵۰ هزار تنی تنها جهت آبیاری درختان است. به‌گزارش CHN، قلعه تل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تانکر نصب شده روی حریم درجه یک این بنای تاریخی تنها ۳۰ متر با قلعه منسوب به محمد تقی‌خان چهارلنگ بختیاری فاصله دارد که نصب این تانکر موجب تعرض به یک اثر ثبت شده، تزلزل در پی و نفوذ آب در بدنه قلعه را به همراه دارد.

مجتبی گهستونی، فعال میراث‌فرهنگی و دبیر و سخنگوی انجمن تاریانا در اینباره به CHN گفت:شهرداری قلعه تل، برای نصب این تانکر بدون انجام هماهنگی و هرگونه استعلامی از سازمان میراث فرهنگی با ایجاد حفاری و سکو باعث شده است که به یکی از مهم‌ترین بناها و تپه های باستانی که گفته می شود آثاری از سه دوره تاریخی ایلامی، سلجوقی و قاجاری در آن وجود دارد آسیب وارد شود.

بنای اولیه قلعه تل حدود سال ۱۷۹۰ میلادی در شمال خوزستان حد فاصل شهرستان‌های باغملک و ایذه در مسیر شاهی استان فارس و خوزستان بر فراز تپه ای که دارای پراکندگی سفال است در زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. به‌گفته وی، بخش هایی از بنای قلعه تل از زمان جنگ جهانی دوم و شهریور ۱۳۲۰ رو‌به ویرانی رفت. در سال ۱۸۴۰ میلادی بنای قلعه از حوزه نفوذ گسترده‌ای برخوردار بود که دامنه آن در شمال و شمال شرق تا مناطق اراک و اصفهان از یک سو و سراسر لرستان و خوزستان و قسمت‌هایی از فارس و کهگیلویه می رسید.

احمد اقتداری درباره معماری قلعه می‌نویسد: قلعه یک بنای خشتی و گلی است که برج‌ها و بعضی قسمت‌های حصار بندها و شاید سقف آب‌انبارها و طاق‌های آن آجری بوده و به شکل دژ‌های نظامی قدیم ساخته شده و دارای چهاربرج مدور مجوف بوده است. آجرهای بنا قدمتی پیش از اوایل دوره قاجار یا زند ندارد و سنگ قلوه‌های به‌کار رفته در بنا، نشان از تعلق به معماری دوره زند است و می‌توان آن را با قلعه‌های کریمخانی در فارس مقایسه کرد.

هنری لایارد، سیاح و سیاستمدار انگلیسی که طی سال‌های ۱۸۴۰ ـ۱۸۴۲ میلادی از منطقه بازدید و مدت زیادی را در قلعه زندگی کرد در این مورد می‌نویسد:در یکی از گوشه‌های بنا یک عمارت چهارضلعی قرار دارد که در طبقه فوقانی آن «لامردون» یا مهمان‌خانه وجود داشت.

شهر: 
دسته بندی: