نگرانی از عملیات اکتشاف نفت در کنار محوطه‌های تاریخی اندیکا

وزارت نفت در حالی برای اکتشاف چاههای نفت و گاز در محوطه‌های تاریخی اندیکا اقدام به عملیات لرزه‌نگاری و حفاری کرده که سازمان میراث فرهنگی تاکنون خطرات احتمالی ناشی از این عملیات را برای حرایم آثار تاریخی و محوطه‌های طبیعی این منطقه بررسی نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عملیات حفاری و لرزه نگاری شرکت نفت در سه بخش مرکزی، آبژدان و چلوی اندیکا اجرا شده است که از جمله آنها می توان به اجرای عملیات حفاری و لرزه نگاری در روستاهای گرگه، چیزی، آب اناری، آهنگری، پل سور، تخت موشان، جوکال، قلعه برون، قلعه بردی، چه گا، قلعه زراس، طاقا و... اشاره کرد.

در این مناطق آثار تاریخی زیادی از جمله آتشکده سیم بند محوطه های گرگه، طاق های سیم بند ، قلعه زراس، قلعه لیت، قلعه بردی، گوردخمه قلعه دز، استودان ها، قبرستانها و بقاع متبرکه وجود دارد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره گفت: هنوز مشحص نیست که این حفاریها و لرزه نگاری ها چه آثار مخربی را در پی داشته است چون این شهرستان با وجود آثار تاریخی زیادی که دارد، فاقد اداره میراث فرهنگی است.

وی به اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان پیشنهاد کرد که مناطق دشت گل، ایوه، شلا، شیمبار، سرهونی، چال منار، چال سنگ ها، دامنه های ادیو، دزورا، قلعه اتابک، کمفه، گل زردی ها و... به منظور حفظ و جلوگیری از تعرض های احتمالی به حرایم آثار تاریخی و محوطه های طبیعی توسط کارشناسان میراث فرهنگی بررسی پیمایشی شوند.

مجتبی گهستونی با بیان اینکه در شهرستان اندیکا ۲۷ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی وجود دارد بیان کرد: به دلیل وسعت این شهرستان عشایری اندیکا اطلاعاتی از تخریب های احتمالی وجود ندارد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: امواج مصنوعی آثار تخریبی را به همراه می آورد به خصوص اینکه ممکن است باعث ترک خوردگی و ریزش بناها نیز شود البته این لرزه نگرانی ها بستگی به جنس زمین (سازند) و نوع لرزش دارد به همین دلیل نیاز است تا کارشناسان میراث فرهنگی این موضوع را بررسی کنند.

پیش از این نیز انجمن دوستداران میراث فرهنگی در خوزستان از هجوم حفاران غیرمجاز به محوطه پارینه سنگی اندیکا خبر داده بودند.

بررسیهای باستان شناسی در بخشی از این شهرستان مربوط به دهه ۵۰ است که توسط کلاوس شیپمن ، واندنبرگ، یحیی کوثری، اسماعیل یغمایی، یوسف مجیدزاده، هنری تی رایت در حوزه سد شهید عباسپور و شیمبار به صورت کوتاه انجام شده است و بررسی های کوتاه مدت آنها فقط بخش اندکی از شهرستان را شامل می شود.

اما بعدها ایوب سلطانی از باستان شناسان اندیکایی، آثار تاریخی شهرستان را بررسی کرد اما اکنون بررسی های وی در سازمان میراث فرهنگی خوزستان بلا استفاده مانده است و تاکنون منتشر نشده اند.

شهر: 
دسته بندی: