واقعا شیمبار باید اینگونه باشد؟

مجتبی گهستونی: با فرا رسیدن فصل گرما مردم استان خوزستان و بخشی دیگر از استان های همجوار سعی می کنند با سفر به منطق شمالی خوزستان از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان دیدن کنند و ساعاتی را در زیر سایه سار درختان بگذرانند.

از جمله مناطقی که نامی آشنا در ذهن مردم خوزستان دارد دشت شیمبار در شهرستان اندیکا است. این منطقه به واسطه درختان وحشی، پل نگین، آبشار، گوردخمه ،کوههای زیبا و از همه مهمتر برخورداری از منطقه حفاظت شده از ویژگی های قابل توجه ای برخوردار است.

در محل اقامتگاه گردشگری شیمبار تابلو زرد رنگی نشان از مشخصات پروژه و کارفرما آنجا که معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان است به چشم می خورد. به دلیل مصادف بودن حضور ما در آن منطقه با روز جمعه، مردم بسیاری از اطراف با حضور در شیمبار و استقرار در زیر آلاچیق های موجود سعی می کنند ساعات خوشی را پشت سربگذرانند.

سر ظهر موقع نهار است و نماز. اما مشاهده حضور مردمی که با بشکه ،آفتابه ،کاسه و... به سمت ساختمانی که به نظر می رسد مجتمع خدماتی رفاهی شیمبار باشد در میانه آلاچیق ها میروند و ثانیه ای بعد با ناراحتی از آنجا بیرون می آیند و به دنبال خلوتی می گردند تا با کار خود طبیعت را به گَند بزنند. مشتاق می شویم تا تجربه دیدن آن ساختمان را از دست ندهیم.

بله درست تشخیص دادم اینجا مجتمع خدماتی رفاهی شیمبار است که همه درهای آن قفل است که نشان تعطیلی همیشگی آن دارد و دستشویی هایی که گردشگر و هر عابری اگر بداند با چه صحنه هایی مواجه می شود از کنار آن هم عبور نمی کند. یاد تابلو زرد رنگی می افتم که نام کارفرما آن یعنی معاونت گردشگری خوزستان بر روی آن نوشته شده است. تلفن را برمی دارم در لیست تلفن هایم نام خانم زمانی را پیدا می کنم.

هرچه زنگ می زنم جوابی نمی شنوم. با آقای علی رضایی فرماندار اندیکا تماس می گیرم. جواب می دهد. موضوع را با وی درمیان می گذارم. ابراز تاسف می کند. وی از پیشنهاد خود به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مبنی بر اینکه تفرجگاه شیمبار به بخش خصوصی سپرده شود سخن می گوید که البته تاکنون اتفاق خوشایندی در اینباره صورت نگرفته است.

دشت شیمبار در مسیر جاده اندیکا به بازفت مورد توجه بسیاری از مسافران عبوری و گردشگران است.

شهر: 
دسته بندی: