گزینه تازه ای برای مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری استان خوزستان مطرح شد

مجتبی گهستونی: پس از انتشار اخبار پراکنده در خصوص تغییر مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان این روزها نام‌های متعددی مطرح می شود. پس از انتشار نام هایی مانند سیدی، مریدی، حمیدی نژاد، حویزاوی و... اینبار نام فرد دیگری به میان آمده است.

در میان جدیدترین نام‌ها نام مهندس «سید باقر احمدی ثنا» مطرح شد که از رزمندگان جنگ تحمیلی است. او اگر چه در یکی از ارگانهای صنعتی اهواز اشتغال دارد اما در زمان مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتباط نزدیکی با این اداره کل داشته و از جمله کسانی است که تاکنون تلاش های فراوانی برای انتقال ارزش های فرهنگی و معنوی دفاع مقدس داشته است.

او به دلیل خوش زبانی و سخنوری از جمله افرادی است که در روایت جنگ نقش موثری داشته است و دوستان او می گویند فردی فارغ از گرایشات قوم گرایی و سیاسی است.

این درست که ما به عملکرد مدیر کل فعلی میراث فرهنگی با دلیل، مدرک و استدلال انتقاد داریم و می دانیم که وی نیز انگیزه ای برای کار کردن ندارد و درس خواندن در دانشگاهی از شهرهای استان لرستان را ترجیح داده و در این روزهای پایانی به یکی از معاونین خود همزمان دو پست معاونت دیگر را تحویل داده است و خیلی مسائل دیگر، و تغییر ایشان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، اما باید در نظر گرفت که با انتصاب های نادرست گزینه ای دیگر همچون مدیر کل فعلی بر سر کار نیاید که کلی حاشیه برای استان بوجود آورده است.

من به شخصه ایشان را نمی شناسم و ندیده ام، اما اعتقاد ما درباره ایشان همان حرفهای قبلی درباره موارد مطرح شده با یکی از گزینه ها است که نه به منظور تخریب بلکه با هدف روشنگری و شفاف عمل کردن نوشته شد.

واقعیت امر آن است که انتخاب های سیاسی و متعصابه با استفاده از رانت قدرت تاکنون ضربات جبران ناپذیری را به پیکره میراث فرهنگی خوزستان وارد کرده است.

هدف ما از بیان دغدغه در نظر گرفتن همه سلیقه ها و گرایش ها است. نمایندگان مجلس که از انتصاب های بدون مشورت ناراحت و عصبانی میشوند چرا این حق را به اهالی فرهنگ و هنر نمی دهند که خود را درباره انتصاب های فرهنگی طرف مشورت بگیرند. چرا تاکنون نمایندگان مجلس و استاندار یک بار هم که شده در یک جلسه دو طرفه فرصت نمی دهند تا دوستداران میراث فرهنگی حرف دلشان را رو در رو بزنند تا شاید در انتصاب یک مدیر کل شایسته موثر باشد. شاید افراد متعددی بتوانند مثل مدیر کل فعلی میراث فرهنگی خوب حرف بزنند و سخنوری کنند و فلسفه و فیزیک و ماورالطبیعه را به هم مرتبط کنند اما تکلیف میراث فرهنگی در حال نابودی خوزستان چه می شود. تکلیف مناطق گردشگری رها شده چه می شود. تکلیف صنایع دستی که می تواند اقتصاد دهها هزار نفر را تامین کند چه می شود.

اصلا بحث فرد پیشنهاد شده فعلی نیست اما دوستداران میراث فرهنگی اعتقاد دارند که حوزه فرهنگ و هنر حوزه آزمون خطا نیست. با تکرار بخشی از حرف های قبلی خود این بحث را به پایان می برم.

دوستداران میراث فرهنگی و کارشناسان حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مدیریت کلان استان و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خواهان آن هستند تا در انتصاب های خود مصلحت های مختلف را در نظر بگیرند. این سئوالات به ذهن می رسند که فرد پیشنهاد شده از میراث فرهنگی خوزستان چقدر شناخت دارد و محوطه ها و بناهای این استان را می شناسد؟

آیا ایشان صرفاً مدیر کلی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را در حد امضا کردن اسناد اداری می داند یا اینکه باید راه حلی برای برون رفت از مشکلات فعلی این اداره کل هم داشته باشد؟

آیا فرد پیشنهاد شده اهل سفر است و با کمبودهای حوزه گردشگری آشنایی دارد؟
آیا فرد پیشنهاد شده تاکنون با صنعتگری از حوزه صنایع دستی نشست و برخواست داشته و تاکنون حتی جاجیم و گلیم و گیوه و وریس را لمس کرده و می داند درد صنعتگران خوزستان چیست؟
آیا فرد پیشنهاد شده می داند که در حوزه قراردادهای سازمان میراث فرهنگی چقدر مشکل وجود دارد؟ آیا گزینه جدید مدیر کلی، می داند که حوزه حفظ و احیاء خوزستان تعطیل است و کارگاه های مرمت خوابیده اند؟
آیا ایشان می داند که مردم شناسی خوزستان مرده است و پژوهش در این اداره کل معنا و مفهوم چندانی ندارد و باید فکری اساسی برای آن کند؟ آیا مدیر کل جدید می داند که همه سازمانها و ادارات کل با تخریب میراث فرهنگی به قکر توسعه هستند؟ و....

دسته بندی: