30 هکتار از تالاب تاریخی شیمبار شهرستان اندیکا در استان خوزستان در آتش سوخت

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از آتش سوزی در محوطه حفاظت شده و تاریخی تالاب شیمبار در مناطق شمالی استان خوزستان خبر داد.

مجتبی گهستونی گفت: براثر این آتش سوزی که صبح روز 19 مرداد و به مدت 10 ساعت و در نزدیکی روستای" بوانا "به طول انجامید که بر اساس نظریه اداره منابع طبیعی بیش از30 هکتار از گونه‌های گیاهی این تالاب از بین رفت.

وی به دلایل مختلف وقوع آتش‌سوزی در چنین مناطقی اشاره کرد و افزود: گرمای هوا، سوء استفاده بعضی افراد سودجو برای تغییر کاربری و تسهیل در عبور حیوانات ، بی احتیاطی عشایران، روشن کردن آتش از سوی بعضی مسافران گذری از جمله دلایل آتش سوزی در این منطقه است.

گهستونی بیان داشت: طبق گفته جناب آقای کریمی رییس اداره محیط زیست مسجد سلیمان به دلیل اسقرار محیط بانان این اداره که شبانه روز در منطقه حفاظت شده شیمبار مستقر هستند بلا فاصله این آتش سوزی به مسئولین مربوطه گزارش شد که در این مورد به چند نفر مضنون هستیم و پرونده های قضایی آنان را که از گذشته موجود است مورد بررسی قرار دادیم.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: بر اساس این گزارش، منطقه شیمبار در 100کیلومتری شمال مسجدسلیمان و در دره‌های عمیق زاگرس واقع شده است، این منطقه بیش از 50 هزار هکتار مساحت دارد.منطقه شیمبار ترکیب منسجم ،شرایط آب و هوایی مناسب و ترکیب ویژه درختان و درختچه‌ها، از ارزش توریستی بالایی برخوردار است.

گهستونی بیان کرد: این منطقه با پوشش جنگلی مناسب و مناظر جذاب و دیدنی توسط کوه‌های بلند و بعضاً برفگیر واقع در دره مشترک کوه‌های دلا، تاراز و منار محصور شده است.هرچند تنوع زیستی گیاهی از مهم‌ترین شاخص‌های این منطقه بوده اما پوشش عمده و غالب آن، گونه درختچه‌ای جاز یا بنگله است که با محیط خود دارای سازگاری قابل توجهی است.

وی وجود پل تاریخی نگین مربوط به دوره اشکانی ، کتیبه عظیم الیمایی به نام " بتان" ، وجود گور دخمه و... را از جمله دلایل تاریخی بودن این محوطه حفاظت شده عنوان نمود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان وجود چشمه‌سارهای متعدد و امنیت کافی، زیستگاه مناسب برای ابقای انواع حیوانات وحشی ، وجود انواع پرندگان وپستانداران کمیاب استان مانند پلنگ و خرس را از جمله ویژگی های این منطقه عنوان نمود.

مجتبی گهستونی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: احداث جاده جدید خوزستان به چهارمحال بختیاری که هم اکنون مراحل تکمیلی خود را طی می کند 20 هکتار از این تالاب را به مشکل مواجه نموده است.

شهر: 
دسته بندی: