آئین شام غریبان در ساحل کارون و بر عرشه کشتی سوزیانا

در اقدامی نو، تعدادی از سازمان های مردم نهاد در اهواز به برپایی آئین شام غریبان در ساحل کارون در کنار جاده ساحلی این شهر اقدام کردند. به گزارش ایرنا در این آئین که روی کشتی موسوم به کشتی سوزیانا صورت گرفت پس از قرائت زیارت عاشورا، دسته های سینه زنی با نواختن دمام در عزای سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری کردند.

در این آئین که به همت شهرداری اهواز، انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و با همکاری شهرداری منطقه 2 اهواز، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز، کانون آریا گرافیک، آژانس زیتون گشت، انجمن بوم و آب و آفتاب و موسسه پنجمین فصل قشنگ برگزار شد یکی از نمایندگان اهواز در مجلس شورای اهواز و شهردار یکی از مناطق این شهر حضور داشت. نائب رئیس انجمن تاریانا خوزستان به خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام در چارچوب رونق گردشگری مذهبی صورت گرفت و بنای کار، بر این بود که آئین شام غریبان به شیوه ای متفاوت از دیگر نقاط برگزار شود.

مجتبی گهستونی افزود: از آنجا که کشتی سوزیانا قرار است در حوزه گردشگری فعالیت کند این کشتی به عنوان مکان برگزاری آئین شام غریبان انتخاب شد. وی اضافه کرد: آئین های عاشورایی در حوزه میراث فرهنگی جزو میراث ناملموس و یا همان میراث معنوی است و وظیفه خود دانستیم تا با برپایی آئین شام غریبان قدمی در ارتقاء گردشگری و معرفی هر چه بهتر میراث معنوی خود برداریم.

در این آئین نذور مردم شامل شربت، غذا، حلوا و دیگر اقلام در بین عزاداران و شرکت کنندگان توزیع شد. به گزارش ایرنا مردم دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت (ع) اهواز به دعوت هیات های مذهبی و تشکل های مردم نهاد در یک آیین نمادین آیین عزاداری شام غریبان را در ساحل کارون برگزار کردند.

گروه های مردمی با دعوت عمومی از شهروندان در شبکه های اجتماعی از آنها خواستند تا به همراه خانواده شمع هایشان را در ساحل غربی کارون و در کنار تنها کشتی موجود در اهواز روشن کنند. شام غریبان، آیینی است که غروب روز عاشورا به یاد کودکان و بازماندگان تشنه لب واقعه کربلا برگزار می شود و مردم عزاداری و با روشن کردن شمع در عزاداری شرکت و نذر خود را ادا می کنند.

نذر برای شفای کارون

'امسال شمع هایم را در شام غریبان به نیت شفای کارون روشن کردم، به امید اینکه کارون تشنه لب نشود.'

این را عاطفه یکی از جوانانی که شمع های خود را در بالاترین طبقه کشتی 'سوزیانا' روشن کرده می گوید.

او ادامه می دهد: نیت من از حضور در شام غریبان در ساحل رودخانه کارون، شفای آن است، رودخانه ای که مدت هاست به درد کم آبی و بحران خشکسالی دچار شده، از همه بیشتر در این شهر محتاج دعاست. عاطفه اضافه می کند: سال های گذشته همدردی ما با کارون در قالب حرکت های جمعی بود اما مدت هاست دیگر از این تجمع ها خبری نیست، تا اینکه ایده برپایی شام غریبان در کنار کارون، دوباره این فضا را فراهم کرد.

این شهروند اظهار می کند: رودخانه کارون با زندگی ما اهوازی ها گره خورده . رودخانه در سرتاسر شهرمان پهن شده به همین دلیل نمی توان بی تفاوت از کنارش گذشت و خوشحالم که امسال فضایی فراهم شد تا در حرکتی جدید در ساحل کارون برای عزاداری سیدالشهدا (ع) و یارانش در کنار این رودخانه دور هم جمع شویم.

شمع در کنار کارون

مرضیه لرکی از برگزارکننده های مراسم شام غریبان در این باره می گوید: در سال های اخیر آیین های مذهبی بخصوص در اهواز به صورت یکنواخت برگزار می شود به همین دلیل حضور در مراسم مذهبی برای نسل جدید انگیزه و هیجانی ندارد. وی با بیان اینکه اهواز پتانسیل هر روز نو شدن را دارد می افزاید: برگزاری شام غریبان در ساحل کارون با استقبال جوانان، هنرمندان و افراد فرهیخته روبه رو شد و اغلب شرکت کنندگان در مراسم می گفتند که برای اولین بار است در چنین مراسمی شرکت می کنند.

لرکی تاکید می کند: فراموش نکنیم زندگی ما وابسته به کارون است، خواستیم در این شب معنوی زیبا کنار کارون شمع بنشانیم و کارون را تنها نگذاریم.

مسافر خرمشهر

شهرت رودخانه کارون، 'تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور' است، اما در سال های گذشته به دلیل سدسازی ها، خشکسالی و طرح های انتقال آب از سرشاخه های آن با بحران کم آبی روبه رو شده از این رو سال هاست که ردپای هیچ کشتی در اهواز مشاهده نشده است.

کشتی تفریحی 'سوزیانا' که چهار ماه پیش از خرمشهر راهی اهواز شده یادآور روزهای خوش کارون است. این کشتی با وجودی که در حال نوسازی است، اما عزاداران شام غریبان را پذیرا شده است. 'عابد ناحیه' مالک کشتی سوزیانا که در این اقدام فرهنگی مشارکت کرده می گوید: مشابه این مراسم عزداری را هر ساله در خرمشهر و آبادان برگزار می کنیم اما امسال که کشتی سوزیانا در اهواز پهلو گرفته است به دعوت تشکل های مردمی تصمیم گرفتیم آیین شام غریبان را در رودخانه کارون و در این کشتی برگزار کنیم.

وی که سازنده کشتی سوزیانا نیز هست می افزاید: هدف من از آوردن این کشتی به اهواز احیای کشتیرانی در کارون بوده اما مهمترین هدفم از برگزاری مراسم شام غریبان در کشتی سوزیانا دعوت و آشنا کردن جوانان و قشرهایی است که به طور معمول در آیین های مذهبی و حسینیه ها حاضر نمی شوند که خوشبختانه در این حرکت موفق بودیم.

ناحیه با اشاره به حدیث 'إن الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاة' اظهار می کند: دوست داشتم این حدیث شریفه را در قالب این کشتی پیاده کنم.

فرصتی برای امر به معروف

سالم یکی دیگر از شرکت کنندگان در این مراسم عزاداری نیز می گوید: در شب شام غریبان آمدیم یادی کنیم از بزرگوارانی که برای خدمت به دین و مردم خود تا آخرین نفس های خود مبارزه کردند زیرا امام حسین (ع) برای امر به معروف ونهی از منکر مبارزه کرد و حضرت ابوالفضل العباس (ع) از جان خود در راه دین و رفع تشنگی همراهان و اهل بیت (ع) گذشت.

پیام حضرت زینب (س)

نماینده مردم اهواز، کارون ، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی که در این مراسم عزاداری شرکت کرده است نیز با اشاره به اینکه برای پاسداشت نهضت عاشورا و همنوایی با حضرت زینب (س) در اینجا جمع شده ایم، می گوید: حضرت زینب (س) بهترین و موفق ترین مدیر تاریخ است زیرا از تهدیدها و رعب و وحشت بهترین استفاده را کرد و بزرگترین پیام را به جهانیان رساند.

ناصر سودانی با بیان اینکه امشب شب زینب (س) است، می افزاید: حضرت زینب (س) در کنار غصه ها و رنج های عمیق، در مقابل دشمنان و بدون ترس از آنها بلندترین فریادها را سرداد و آبروی یزدیان را برد به طوری که خطبه های او ماندگار شد.

محرم و فرهنگسازی

فعالان اجتماعی در خوزستان، در محرم امسال تلاش کردند از تجمع های مردمی و آیین های مذهبی فرصتی برای فرهنگسازی بسازند.

شهر: 
دسته بندی: