از استعفای معاونت میراث فرهنگی تا برکناری مدیر امور حقوقی در میراث فرهنگی خوزستان

مجتبی گهستونی: آبان ماه 1394 بود که سکان هدایت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان از افشین حیدری به خسرو نشان رسید. مدیران هوادار خسرو نشان برای اینکه سکان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان را بین یکی از همفکران خود توضیح کنند و از همه مهمتر برای اینکه مانع حضور افرادی که تاکنون سابقه مدیریت نداشتند بشوند قرعه را به نام خسرو نشان انداختند. خسرو نشان به عنوان فردی که به واسطه انجام برخی رویدادها از جمله جشنواره تئاتر ایران زمین، جشنواره فیلم اجتماعی آبادان و..... نامش بر سر زبان ها افتاده بود در آستانه تغییر افشین حیدری از سمت مدیرکلی میراث فرهنگی خوزستان زمزمه استعفایش از معاونت فرهنگی دانشگاه شهید چمران شنیده می شد و همچنین اختلاف های عمیقی که با برخی پیدا کرده بود باعث شد تا مهم ترین کاندید مدیرکلی میراث فرهنگی خوزستان شود.

با اینکه کلیه هشدارها از وضعیت متلاطم میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان از دهه های قبل به لحاظ نیروی انسانی، مالی، ساختار اداری، پروژه هی زمین مانده، بدهی ها و... قبل از معارفه دکتر خسرو نشان به ایشان داده شد اما در نهایت پس از بررسی های فروان او برای انجام هرآنچه در ذهن داشت حاضر شد که به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان بیاید. حال با گذشت شش ماه از انتصاب او، مدیرکل جدید میراث فرهنگی خوزستان، شاهد تغییر در پست ها و حتی انجام بدعت هایی هستیم که باعث شده تا این اداره کل را با حاشیه هایی مواجه کند.

حال این پرسش پیش می آید که آیا سازمان مرکزی کلیه رفتارها و اقدامات مدیرکل جدید را تایید می کند و از درون استان خبر دارد؟ اما چرا این روزها یکی از حامیان مدیرکل جدید میراث فرهنگی خوزستان از سمت معاونت میراث فرهنگی خوزستان استعفا می دهد؟ واقعن اتاق فکر مدیرکل از میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی چه می دانند؟ دلیل برکناری مسئول امور حقوقی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی خوزستان با چه هدفی چیست؟ از میان نام هایی چون دکتر رزاقی، ارسطوزاده، مرجان شوشتری، سلمان پور و حتی عیدانی که البته شانس دکتر رزاق و ارسطو زاده بیشتر است، کدام یک به جای رشنویی می نشیند؟ چرا بسیاری از خبرنگاران استانی و کشوری موفق نمی شوند با مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان گفت وگو کنند؟ چرا با گذشت شش ماه مدیرکل میراث خوزستان با انجمن های مردم نهاد یک جا رودرو نمی شود؟ سرانجام معاونت گردشگری خوزستان هم عوض خواهد شد و پست آن سهم یکی از مشاوران یا کارشناسان خود اداره کل خواهد شد؟ آيا مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان انتصاب ها و برکنار کردن هایش را با سازمان مرکزی در میان می گذارد؟ چرا سازمان مرکزی از سفر یک هفته ای به صربستان پاسخ خواست؟ چه کسی به جای رییس پایگاه جهانی شوش منصوب می شود؟ آیا پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه بین لقمان احمدزاده شوهانی (مدیر احتمالی پایگاه ایوان کرخه) و خانم میری (مدیر احتمالی پایگاه جندی شاپور) تقسیم می شود؟ آیا انتصاب نسرین غزنوی به سمت معاون صنایع دستی خوزستان و انتصاب تبار قریب به سمت معاونت سرمایه گذاری خوزستان با هماهنگی تهران بوده و کارشناسان شایسته تری وجود نداشتند؟

اما این روزها در میراث فرهنگی خوزستان چه خبر است؟

حال از بین این پرسش ها که دهها نوع دیگر آن را می توان مطرح کرد استعفای معاونت میراث فرهنگی خوزستان و برکناری مدیر امور حقوقی با بیست سال سابقه کار و انتصاب فردی که سابقه و تحصیلاتی در امور حقوقی ندارد موضوع ساده ای نیست که بتوان از کنار آن گذشت. اکنون عاطفه رشنویی که گفته می شود پیش از این ابراز تمایل خود را برای رفتن از معاونت به مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرده‌ بود در تماسی اعلام کرد که تصمیم‌گیری نهایی برای انتصاب فرد جدید با خسرو نشان است. رشنویی البته حاضر به توضیحات دیگر نیست. اما چرا او با سابقه طولانی خود در معاونت میراث فرهنگی برای دومین بار استعفا و یا بر کنار می شود جای تعجب است؟ چه موضوعاتی باعث شده تا یکی از حامیان و امیدهای خسرو نشان پیش از انجام معارفه تا قبل از آبان 94 استعفا دهد؟ معاونی که سابقه افزایش آمار ثبتی ها از 3 اثر در سال به 50 اثر را در کارنامه خود دارد و آمار 15 تعیین حریم در 80 سال به 41 عرصه و حریم در یک سال را به نام خود ثبت کرده است. اما امور پایگاههای اداره کل خوزستان همواره یکی از متزلزل ترین قسمت ها بود که بیش از آنکه کارآیی داشته باشد و جدی گرفته شود بیشتر به محلی برای تبادل پیست در اذهان تلقی می شود. این بار گفته می شود که قرار است بار دیگر عبدالرضا پیمانی به جای سید محسن حسینی مسئول امور پایگاه های خوزستان شود.

در همین خصوص فرهاد عزیزی – مدیر کل امورپایگاه‌های کشور- در گفت وگو با هنرنیوز گفت: هر شخصی که قرار است مدیر پایگاهی شود اولاً باید با او مصاحبه شود و صلاحیت علمی وی تأیید شود سپس بنده به عنوان مدیرکل امور پایگاه‌ها سمت ایشان را تأیید کنم و بعد حکم سمت آنها صادر شود. در ضمن ما برای هیچ استانی مسئول امور پایگاه‌ها نداریم. هر مدیر پایگاهی مسئول امور خودش است اما یک پست با عنوان "کارشناس مسئول هماهنگی امور پایگاه‌ها "در تمامی اداره کل‌ها وجود دارد که قبلاً برای پایگاه‌ها یک ساختاری تعریف شد که یک کارشناس مسئول نیاز داشت.

با این حال محسن حسینی در گفت وگو با هنرنیوز معتقد است که پست سازمانی او رئیس گروه حفظ احیا بافتها و محوطه های تاریخی است و در سال ۹۴ از طرف مدیر وقت ابلاغی مبنی بر مدیر امور پایگاههای استان برای او بدون اطلاعش صادر شد که مدعی است بعد از گذشت حدود سه الی چهار ماه از ابلاغ صادر شده استعفای خود را به ایشان داده چون حکم صادر شده جايگاه اداری و سازمانی ندارد. حال این پرسش پیش می آید که مدیر گروه حفظ و احیا بافت ها و محوطه های تاریخی وجود خارجی دارد و آیا نامه و ماموریتی در این خصوص ارجاع می شود؟

اما موضوع دیگر که باعث ایجاد پرسش هایی شده است.

در 12 فروردین بود که پس از مشاجره مدیر امور حقوقی با یکی از مشاوران دکتر نشان بر سر موضوعی که از محتوای آن اطلاعات چندانی در دست نیست باعث می شود که سعید محمدپور دچار حمله قلبی شود و راهی بیمارستان و در بخش سی سی یو بستری شود. محمدپور که قلبش را فنر زده اند از سوی پزشک متخصص تحت مراقبتهای ويژه است و تا آخر اردیبهشت 95 باید در خانه استراحت کند. اما یک هفته پس از این اتفاق خسرو نشان بدون اینکه با مدیر و کارشناس امور حقوقی هم مشورت کند دست به ادغام امور حقوقی، قراردادها و املاک می زند. در این میان فردی به نام ایزدیان را منصوب می کند. ایزدیان پیش از آن برای مدت کوتاهی معاونت توسعه مدیریت را در زمان مدیرکل قبلی بر عهده داشت که اندکی بعد جا به جا و به سمت مدیر امور اداری منصوب می شود. با این حال برکناری مدیر کارکشته امور حقوقی آن هم در زمان بستری شدن و بدون اطلاع قبلی باعث تعجب و نگرانی بسیاری شده است.

سعید محمدپور در اداره کل معروف به آچار فرانسه است. مشورت با او گاهی از حد امور حقوقی هم فرار رفته و بخشی از کارشناسان و معاونین درباره دیگر موضوعات اداری نیز از او مشورت می گرفتند. چون زمانی که او در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مشغول به کار شد کل نیروهای این اداره کل در سطح استان خوزستان به 50 نفر هم نمی رسید به همین دلیل حدود 90 درصد نیروهای فعلی اداره کل بعد از او جذب شدند. در ضمن باید این نکته را اضافه کرد که چهارسال پیش سعید محمدپور علاوه بر امور حقوقی مسئولیت امور قراردادها را برای 2 سال در کارنامه خود داشت که این خود نشان از سابقه کاری سعید محمدپور دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان به جای اینکه بیش از پیش به تقویت امور حقوقی و تزریق کارشناسان حقوقی همت گمارد به تزلزل امور حقوقی پرداخته است. با این باید دید مدیر جدید امور حقوقی، املاک و قراردادها از موضوع استعلام ها، تفاهم نامه ها، قراردادها، طرح و اقامه دعوی، استرداد دعوی، دفاع در مقابل دعوی، جلب ثالث، ورود ثالث، اجرای احکام، اداره کار، دیوان عدالت اداری، املاک، تملک بناها و محوطه ها، آرشیو آمار و دهها ماموریت دیگر سربلند بیرون می آید. به راستی چرا بخشنامه سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص اینکه مسئولین امور حقوقی باید مشاور حقوقی مدیرکل باشند پشت گوش انداخته شد؟ به راستی خسرو نشان با پرویز پورفرخی به واسطه انجام برخی کارهای غیر مترقبه اش چه تفاوتی دارد؟

دسته بندی: