اهوازی ها به دید و بازدید «پدران و مادران قصه گو» و «گردشگری ادبی» می روند

دو جشنواره «پدران و مادران قصه گو» و «گردشگری ادبی» در استان خوزستان و در شهر اهواز برگزار می شود. دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از برگزاری دو جشنواره «پدران و مادران قصه گو» و «گردشگری ادبی» در راستای برگزاری برنامه های «اهواز پایتخت كتاب» خبر داد. مجتبی گهستونی گفت: در راستای برگزاری برنامه های «اهواز پایتخت كتاب» دو جشنواره «پدران و مادران قصه گو» و «گردشگری ادبی» برگزار می شود.

وی افزود: نخستین جشنواره «پدران و مادران قصه گو» كه سال گذشته برای اولین بار در استان خوزستان برگزار شد، با مشاركت قصه گویان حرفه ای و مبتدی با لهجه و گویش های مختلف استان مورد استقبال بسیاری از علاقه مندان قرار گرفت. در دومین سال برگزاری این جشنواره نیز در نظر داریم تا داستان ها، افسانه ها و لالایی هایی را كه مادران و پدران در سینه دارند، با رویكرد بومی محل زندگیشان، ضبط و پخش كنیم.

دبیر جشنواره «پدران و مادران قصه گو» اظهار كرد: در این جشنواره كه در آذر ماه سال جاری برگزار می شود از حضور قصه گویان حرفه ای و مبتدی برای اجرای زنده دعوت می شود. وی بیان كرد: در نظر داریم كه پس از انجام مذاكرات و فراهم آوردن زمینه لازم از چهره های فعال ادیبات و قصه گویی دعوت به عمل آوریم. همچنین «رضا رهگذر» گوینده برنامه "قصه ظهر جمعه" که در رادیو پخش می شد و بسیاری با آن خاطره دارند برای حضور در این جشنواره دعوت شده است.

گهستونی گفت: در نخستین دور از جشنواره مادران و پدران قصه گو، بیش از 30 قصه از اقوام مختلف چهارگوشه خوزستان تهیه و پخش شد و تعدادی از قصه گویان به صورت حضوری به اجرای آثار خود پرداختند. وی یادآور شد: سال گذشته یکی از اساتید برجسته قصه گویی کودک و نوجوان به صورت حضوری به اجرای قصه گویی پرداخت ولی امسال یکی از پیشکسوتان قصه گویی مورد تقدیر قرار می گیرد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار كرد: هم استانی های عزیز خوزستانی برای شرکت در جشنواره «پدران و مادران قصه گو» می توانند یک فیلم قصه پنج تا 10 دقیقه ای از مادر و یا پدر خود تهیه کنند و به دبیرخانه جشنواره واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ارسال کنند تا پس از بررسی اولیه مورد داوری قرار بگیرد كه پس از آن به برگزیدگان بخش های مختلف آن لوح تقدیر و جوایزی اهدا می شود.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان همچنین از برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه «گردشگری ادبی» خبر داد و گفت: جشنواره «گردشگری ادبی» جشنواره ای بسیار نو و خلاقانه است كه برای نخستین بار در سه حوزه «ادبیات، گردشگری و عكاسی» در بهمن ۹۴ در اهواز برگزار می شود. گهستونی ادامه داد: در این جشنواره، ۶ کارگاه تخصصی در سه حوزه فوق و یك نمایشگاه عكس برگزار می شود كه در طی آن با رائه توضیحات، مخاطبان را با مكان های تاریخی و مهم كه مركز اتفاق رویدادهای مختلف در آثار نویسندگان خوزستانی بوده است، آشنا می كنیم.

وی افزود: در این همایش نیز از چهره های مختلف گردشگری، ادبیات و عكاسی به مدت یك هفته بهره خواهیم برد. مكان پیشنهادی برای برگزاری این جشنواره و نمایشگاه، «موزه هنرهای معاصر اهواز» است. گهستونی گفت: در خصوص جشنواره «گردشگری ادبی» نیز مذاكرات اولیه با تعدادی از عكاسان انجام شده و پیشنهادهای خود را برای عكاسی از مكان های مشخص ارائه داده ایم كه پس از دریافت عكس های شركت كنندگان، آنها را چاپ و به نمایش می گذاریم.

گفتنی است مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به عنوان دبیر جشنواره «پدران و مادران قصه گو» و سعید محمدپور رئیس این انجمن به عنوان دبیر جشنواره «گردشگری ادبی» انتخاب شدند.

شهر: 
دسته بندی: