برپایی نمایشگاه عکس بناها و یادمان‌های تاریخی استان خوزستان در اهواز

نمایشگاه یک روزه عکس بناها و یادمان‌های تاریخی استان خوزستان به مناسبت روز بین‌المللی بناها و یادمان‌های تاریخی روز گذشته (29 فروردین 96) به همت انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) در پارک باغ معین برپا شد. مجتبی گهستونی، دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) در آیین گشایش این نمایشگاه به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ گفت: انجمن تاریانا از انجمن‌های مردمی است که 10 سال از شروع فعالیت آن می‌گذرد و در زمینه معرفی و حفظ آثار تاریخی و بناها و محوطه‌ها فعالیت می‌کند و در این زمینه برنامه‌های زیادی را برگزار کرده است که از جمله آن‌ها معرفی بناهای تاریخی در قالب نمایشگاه است که جنبه آموزشی نیز دارد.

وی اظهار کرد: بیش از 100 عکس که از نما، محوطه، درها، گنبدها، اماکن مذهبی مسیحیان و به طور تخصصی آجرچینی‌ها، کاشی کاری‌ها، طاق‌ها و ایوان‌ها از شهرهای ایذه، آبادان، اهواز، بهبهان، دزفول و غیره از دوره پیش از اسلام تا دوره معاصر جمع‌آوری شده در نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است.

دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با اظهار تاسف از این که بناهای تاریخی استان خوزستان حتی برای مردم استان نیز شناخته شده نیستند گفت: برای رفع این ناآگاهی برگزاری مدام این گونه نمایشگاه‌ها را با هدف آشنایی مردم با میراث فرهنگی پیشنهاد می‌کنیم.

 گهستونی ادامه داد: تاکنون انجمن تاریانا توانسته مانع تخریب بسیاری از بناهای تاریخی شود و سطح آگاهی مردم را بالا برده و همه این‌ها از نتایج برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها است.

وی در پایان از هنرجویان هنرستان حضرت آمنه (س) برای تدارک کارگاه آموزشی نقاشی آثار تاریخی در کنار این نمایشگاه تشکر و قدردانی کرد.

 

شهر: 
دسته بندی: