تخریب طبقه فوقانی سرای شیخ در اهواز

پتک‌های شهرداری اهواز باز هم فرود آمد اما اینبار بر سر سرای شیخ اهواز. فعالان میراث‌فرهنگی استان خوزستان که این‌روزها درگیر و دار جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی شهرستان اهواز هستند، به تخریب طبقه فوقانی سرای شیخ توسط شهرداری این شهرستان اشاره می‌کنند. به‌گفته آن‌ها بخشی که هم‌اکنون در حال تخریب است تا پیش از انقلاب محل فعالیت بانک صادرات شعبه کوروش بوده است. «مجتبی گهستونی»، فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن تاریانا در این‌باره می‌گوید: «این روزها درحالی شهرداری اهواز به درخواست مالک بنای سرای شیخ تخریب طبقه فوقانی این بنا را آغاز کرده که سرای شیخ پیش‌تر به سرای بهبهانی، کارگهی، سیاهکار و فتحی معروف بوده و تا پیش از انقلاب با نام شعبه کوروش محل فعالیت بانک صادرات بوده است».

این فعال میراث‌فرهنگی می‌افزاید: «با اینکه این بنا مربوط به دوره قاجاریه است اما سازمان میراث‌فرهنگی تاکنون نسبت به ثبت آن در فهرست آثار ملی تلاشی نکرده به‌گونه‌ای که چندی پیش مالک بنا با هماهنگی شهرداری خواستار تخریب این بنای ارزشمند شد. «سرای شیخ» در مرکز شهر اهواز و در جوار سرای سبزقبا، سرای دادرس، سرای عجم، سرای دولتی، سرای فتحی، سرای معین التجار یک ورودی در خیابان ۲۴ متری و دری دیگر در خیابان امام دارد. فعالان میراث‌فرهنگی معتقدند، سرای شیخ هرچند میان بنایی تجاری ۴۰۰۰ متر مربعی واقع شده اما این بنا از حجره‌هایی تشکیل شده که تمامی آن‌ها تحت مالکیت بازاریان اهواز است.

گهستونی ادامه می‌دهد: «شهرداری اهواز اعلام کرده که بناهایی چون سرای شیخ جزو بناهای فرسوده به‌شمار می‌روند و برای شهروندانی که از کنار آن عبور می‌کنند ایجاد خطر می‌کند درواقع به‌همین دلیل مجوز تخریب را برای مالک سرای شیخ صادر کرده است. این درحالی است که بیم آن می‌رود که در مرحله بعد کل سرا با تخریب مواجه شود.»

از سال ۱۳۹۱ تاکنون شهرداری تسهیلات فراوانی برای نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اهواز در نظر گرفته، به‌طوری‌که مالکان بناهای قدیمی که بخش عمده املاکشان از ویژگی‌های معماری و فرهنگی برخوردارند اقدام به دریافت مجوز برای تخریب ملک خود گرفته‌اند و از آنجایی‌که عمده این بناها در فهرست آثار ملی ثبت نشده‌اند شهرداری با دادن مجوز راه را برای تخریب این بناها باز می‌کند.

لازم است سازمان میراث فرهنگی، استانداری، فرمانداری و شهرداری اقدامات لازم را برای نجات‌بخشی و حفاظت از بناهای تاریخی به کار بگیرند چراکه سرعت تخریب‌ها به نقطه‌ای رسیده که مهمترین خانه‌های تاریخی اهواز با خطر نابودی مواجه‌اند.

شهر: 
دسته بندی: