تعرض دوباره به معبد باستانی سرمسجد در مسجدسلیمان

مجتبی هستونی - عرصه سایت محوطه باستانی سرمسجد که از آن به عنوان آتشکده جاویدان در شهر مسجدسلیمان نامبرده می شود، مورد تعرض انواع آسیب های فیزیکی و منظری از جمله تجمع احشام، نخاله، زباله و ساخت و ساز قرار گرفته است. که در این خصوص مسئولان شهرستانی و استانی باید چاره اندیشی کنند.

دوستداران میراث فرهنگی با مشاهده وضعیت نگران کننده و دور از شان صفه سرمسجد از فرماندار شهرستان مسجدسلیمان خواسته اند که در این باره چاره اندیشی کند. در همین خصوص علیرضا گوروئی فرماندار مسجدسلیمان از شهرداری و اداره میراث فرهنگی درخواست کرد خواست که به مناسبت فرارسیدن ایام نوروز ساماندهی محوطه را در دستور کار خود قرار دهد.

عرصه وحریم محوطه تاریخی سرمسجد به شکل فاجعه باری مورد تجاوز و ساخت و سازهای بی ضابطه و غیرقانونی از چهارسو قرار گرفته است. بی توجهی و ورود سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان موجب شده تا شدت تعرض ها بیشتر شود.

تعرض به محوطه باستانی صفه سرمسجد در حالی صورت می گیرد که تصویب و ابلاغ عرصه و حریم این نیایشگاه ضرورت دارد چرا که در سالهای 1386 و 1387 عملیات گمانه زنی به منظور تعیین حریم انجام شد اما این عملیات هیچگاه به نتیجه ای نرسید و ضوابط تعیین عرصه و حریم صفه سرمسجد ابلاغ نشد.

آنچه که باعث ایجاد بی نظمی و تعرض به صفه سرمسجد می شود، خطای اداره کل میراث فرهنگی خوزستان برای انجام فنس کشی است. چون هنوز گمانه زنی ها برای تعیین عرصه و حریم انجام نشده بود که در سال 1386 عملیات فنس کشی دور معبد صفه سرمسجد بدون آنکه تا امروز تعیین عرصه و حریم ابلاغ شود مقدمه ای برای تخریب و تعرض به عرصه و حریم معبد صفه سر مسجد شد. این فنس کشی فقط دور تراس کشیده شده و حدود یک پنجم عرصه را محصور کرده است.

تجمع احشام، نخاله، زباله و ساخت و ساز در صفه سرمسجد در حالی شدت گرفته است که بیم آن می رود، تا در آینده نزدیک دور از چشم دوستداران میراث فرهنگی و رسانه ها، عملیات حفاری برای عبور لوله گاز این محوطه را تهدید کند.

بازسازی و توسعه یک واحد اموزشی، ساخت تالار عروسی، ساخت دهها واحد مسکونی، توسعه راهها، فنس کشی بدون عرصه و حریم، عبور دیگر پایه های برق، ساخت سرویس های بهداشتی، اتاق مراقبین، ایجاد باغچه، کاشت درخت و آبیاری سطحی، انجام عملیات انتقال خطوط آب و برق و تلفن و فاضلاب آثار زیر سطحی، تاکنون به صفه سرمسجد به شدت آسیب رسانده است.

نیایشگاه صفه سرمسجد واقع در مسجد سلیمان بنایی متعلق به قرن هفتم قبل از میلاد است که بنا بر نظر برخی کارشناسان، معماران برای ساخت تخت جمشید از آن الهام گرفته‌اند که بنای عظیم آتشکده سرمسجد در سال 1316 و با شماره 300 به فهرست آثار تاریخی ملی و باستانی کشور به ثبت رسیده است.

دسته بندی: