حضور انجمن تاریانا در نمایشگاه تخصصی صنایع دستی در اهواز

نمایشگاه تخصصی صنایع دستی توسط اداره‌ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز در سالن خلیج فارس محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی این شهرستان برپا شد. خبرنگار همشهری در حاشیه این نمایشگاه به گفت‌وگو با مسئولان و فعالان این حوزه پرداخته است.

حضور ۱۲۰ صنعتگر نمونه

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی اهواز در گفت وگو با خبرنگار همشهری می‌گوید: این اولین بار است که این اداره نمایشگاه صنایع دستی برگزار می‌کند و در این نمایشگاه از ۶۰ صنعتگر اهوازی و صنعتگرانی از خارج استان دعوت کرده ایم که در مجموع ۱۲۰ صنعتگر نمونه در این نمایشگاه به عرضه محصولات خود پرداخته‌اند.

«غلامرضا جلیلی نیا» نخستین هدف از برپایی این نمایشگاه را تقویت صنعتگران اهوازی و ایجاد فرصتی برای ارائه کالاهای تولیدی سالانه آنها و عرضه بدون واسطه به مردم اعلام می‌کند و ادامه می‌دهد: هدف دیگر از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی بیشتر مردم با صنایع دستی اهواز و استان خوزستان و کشور است. در این نمایشگاه از بهترین صنعتگران دارای پروانه کار که مخارج زندگی خود را از این راه تامین می‌کنند، دعوت به عمل آمده است.

افتتاح بازارچه تخصصی

از دیگر سو، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان هم پس از بازدید از این نمایشگاه، در گفت وگو با خبرنگار همشهری بیان می‌کند: بخش بزرگی از این نمایشگاه از صنعتگران خوزستانی خصوصا کلانشهر اهواز تشکیل شده است. لازم است از اداره میراث فرهنگی اهواز، انجمن تاریانا، سایر انجمن‌ها و دست اندرکاران تقدیر و تشکر کنم.

«افشین حیدری» اظهار می‌کند: در صورتی که این روند ادامه داشته باشد به سمتی حرکت خواهیم کرد که بازاریابی صنایع دستی در استان رونق یابد، که کاربردی شدن آن و ایجاد انگیزه رقابت بیشتر خواهد شد و این اداره کل هم از طرح‌ها و ایده‌هایی که در این زمینه باشد حمایت خواهد کرد.

وی از افتتاح اولین بازارچه تخصصی صنایع دستی اهواز در یکی دو ماه آینده خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: این کلانشهر صاحب بازارچه خواهد شد که توافقی نیز در این زمینه با شهرداری داشته ایم تا همکاری و مساعدت کند. یا زمینی برای ایجاد بازارچه به ما تخصیص بدهد و یا این‌که با یکدیگر به صورت مشارکتی کار کنیم.

حضور چشمگیر صنعتگران اهوازی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان هم در گفت وگو با خبرنگار همشهری، کیفیت این نمایشگاه را با توجه به این‌که توسط صنعتگران هنرمند اهوازی برگزار شده است به مراتب بهتر از سال‌های گذشته می‌داند و می‌گوید: حضور صنعتگران اهوازی چشمگیر است و ما شاهد رشد آنها هستیم.

«امیر عباس کاویانی» اضافه می‌کند: در نمایشگاهی که بهمن ماه ۹۳ برگزار شد، فقط از محصولات صنعتی استان ۳ سالن را پُر کردیم که این نشان می‌دهد این حوزه رو به پیشرفت است.

وی استقبال از این نمایشگاه را با توجه به فصل گرما بسیار خوب و مناسب ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: در صحبت‌هایی که با دوستان صنعتگر داشته ام، فروش را نیز خوب ارزیابی کرده اند. ما این دست نمایشگاه‌ها را معمولا در فصل زمستان برگزار می‌کنیم که برای این نمایشگاه به مناسبت عید سعید فطر در این زمان برپا شد.

خرید صنایع دستی نیاز به فرهنگ سازی دارد

کاویانی اظهار می‌کند: ما هر چقدر بتوانیم تعداد این نمایشگاه‌ها را بیشتر بکنیم، خواهیم توانست تا بیشتر مردم را با صنایع دستی آشنا کرده و آن را ترویج بدهیم و صنایع دستی را در سبد خرید خانوار جا دهیم؛ چون به هر حال خرید صنایع دستی نیاز به فرهنگسازی دارد و برای اینکه خریدار و همشهریان نیاز پیدا کنند باید در مکانی این تولیدات دستی را ببینند. بعضی‌ها تا همین چند سال پیش در جریان نبوده‌اند که ما چقدر صنایع دستی در استان داریم. با توجه به تعدد برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، مردم هم کم کم با آن آشنا خواهند شد. این اولین باری است که اداره میراث فرهنگی اهواز به صورت مستقل نمایشگاه صنایع دستی برگزار می‌کند. وی بیان می‌کند: در نمایشگاه‌های ملی و نمایشگاه‌های استانی بزرگ که همراه با جشنواره‌های اقوام است استقبال بسیار رضایت بخش است و فروش خوبی هم داریم .

اهواز در خاطرات

دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) نیز در محل غرفه این انجمن در گفت وگو با خبرنگار همشهری بیان می‌کند: در این نمایشگاه این انجمن اقدام به برپایی نمایشگاه عکس‌های قدیم و جدید اهواز در ۲ بخش قبل و بعد از انقلاب با موضوع «اهواز در خاطرات» کرده است.

«مجتبی گهستونی» تشریح می‌کند: در بخش عکس‌های قبل از انقلاب به مردم شناسی پرداخته شده است؛ تیپ و زندگی و عکس‌های یادگاری و خانوادگی مردم و نماهایی عمومی از شهر اهواز. در بخش دوم عکس‌هایی که از بناها و مکان‌ها گرفته‌ام به نمایش گذاشته شده اند که شامل: مساجد، خانه‌های تاریخی، حمام‌ها، تیمچه‌ها، سراهای بازرگانی، پل‌ها و خیابان‌هاست. تصاویری هم از مدارک شناسایی و تمبرهای اهواز و نشریاتی که در این شهر منتشر شده به نمایش گذاشته شده است.

وی هدف از برپایی این نمایشگاه عکس را ایجاد یک حس نوستالژیک برای خانواده‌های اهوازی و بازدیدکنندگان و این‌که خاطرات مختلفی از این مکان‌ها دارند اعلام و اظهار می‌کند: اداره‌ میراث فرهنگی اهواز برای مردم خوزستان و اهواز کاملا ناشناخته است و با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی مردم می‌توانند تا حدودی با حوزه‌ میراث فرهنگی ارتباط برقرار کنند.

گهستونی می‌افزاید: به لحاظ محتوایی ادعایی نداریم که عکس‌ها کاملا حرفه ای و تابع هنر عکاسی هستند. بلکه هدف این بوده است تا از طریق عکس، شهر اهواز و مکان‌های تاریخی و غیر تاریخی این شهر را معرفی کنیم.

نمایشگاه عکس در فرودگاه اهواز

وی اضافه می‌کند: این دومین نمایشگاه عکسی است که انجمن تاریانا در سال ۹۴ برگزار می‌کند. اولین نمایشگاه عکس در اردیبهشت ماه در نگارخانه اهواز برگزار شد و به‌ زودی در همین ماه نمایشگاه عکس سوم را هم البته با تغییرات و وسعت بیشتری در محل فرودگاه بین‌المللی اهواز برگزار خواهیم کرد.

 

گزارش و گفتگو از: میلاد گل‌داری

شهر: 
دسته بندی: