خوزستان نیاز به پویایی برای افزایش دلبستگی دارد

همایش سفیران گردشگری 4 مهر به همت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اهواز به ریاست غلام جلیلی نیا و با همکاری فرودگاه اهواز و چند دفتر هواپیمایی از جمله شرکت خدمات مسافرتی زیتون گشت (به مدیریت زیبا راکی) به مناسبت 27 س‍‍‍پتامبر روز جهانی گردشگری در تالار اجتماعات فرودگاه اهواز برگزار شد. سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان که یکی از سخنرانان همایش سفیران گردشگری بود ضمن تبریک روز جهانی گردشگری و البته تسلیت به خاطر کشتار بی رحمانه و ناجوانمردانه حجاج و زائرین گفت: ایرانی ها از قرن ها پیش، از عروسک هایی جان مایه دارتر از عروسک های غربی برخوردار بودند. عروسک هایی که روایت های کودکانه را در سینه خود حبس کرده و در هزاره های تاریخ روبه فراموشی سپرده شده است. گواه این گفته من روایت های شاعران کهن از عروسک هایی است که جانمایه داشتند.

مجتبی گهستونی افزود: اما و گاهی عروسک ها جان می بخشند اما ظاهرا این آدم ها اونقدر تاثیر گذار نیستند که این عروسک ها تاثیرگذار بودند. اما چی بگویم که نخواهم شعاری حرفی زده باشم. مگر در این استان کم حرف زده شد؟ مگر کم وعده داده شد؟ تا دیشب مدام فکر می کردم از کجا و از چی بگویم که شعاری نشود. فقط به این نتیجه رسیدم که این استان کار کردن می خواهد. که از هرجاش حرف بزنم باز شعاری می شود. پس تصمیم گرفتم حرف دلمو بزنم. خوزستان نیاز به خلاقیت دارده. نیاز به دوراندیشی دارد. خوزستان نیاز به نخبه دوستی دارد نه نخبه کشی. دوری از زد و بند و نداشتن فساد مالی می خواد. اگر مقداری از فردگرایی خودمان کاهش بدیم و جمع گرا بشیم و کار کنیم نتیجه می گیریم. طرف یه گوشه نشسته و کاری نمی کنه و فقط تزهای غیر کاربردی میده آخرشم دلش می خواد که استان پیشرفت کنه. چه طوری؟ با حرف های صدمن یه غاز تو؟

وی با اشاره به اینکه اگر درباره شهر و خاطرات جمعی حرف بزنیم بسایری از دغدغه های ذهنی ما اهالی میراث فرهنگی و گردشگری حل می شود گفت: دلیل علاقمندی من به این بحث آن است که این موضوع مورد نظر دلبستگی و تعهد را طلب می کند. واقعیت امر این است اگر ما آژانس دار و هتل دار هم نباشیم و یا خبرنگار و کارمند نباشیم. آیا باز می تونیم یه شهروند خوب باشیم؟

عضو انجمن میراث فرهنگی خوزستان که اخیرا با حکم استاندار خوزستان به این سمت منصوب شد اظهرداشت: واقعیت امر این است که در این شهر و استان بخش‌هایی که می‌توانستند خاطرات ما را به یاد بیاورند به شدت دچار تغییر شده‌اند و این اتفاقی است که مدام در کشور و تاریخ ما درحال رخ دادن است. طبیعی است که اهواز و خوزستان هم می‌توانست یک شهرزنده باشد، اما چرا در برابر جریانات اجتماعی به صورت رادیکال عمل شده و فرصت‌های بی شمار را از آن گرفته اند؟

گهستونی تاکید کرد: امروزه، بسیاری افراد غصه روزی را می خورند که شهرها روح داشتند و روایت می کردند. پر از خاطره بودند. در خود یاد داشتند و برخوردار از هویت بودند. اما امروز هویت ما زیر بار آلودگی‌ها، بی‌توجهی‌ها و بی مسئولیتی‌ها در حال گم شدن است. فردا روزی می رسد که غصه امروزمان را می خوریم. همانطور که امروزی ها غصه دیروز را می خورند.

وی بیان کرد: وظیفه همه ما است که شکل و شمایل قدیمی زادبوم خود را حفظ کنیم. چون همه داشته هایمان جزیی از خاطره جمعی چندین نسل است که تا به امروز برایمان به یادگار مانده است. چرا تا زمانی که مکان های زاد بومی ما بیان کننده هویت مدنی و برانگیزاننده احساس غرور در مردم یک شهر است به حفظ آثار و بناهای مورد نظر نپردازیم؟ مگر نه اینکه چنین مکان‌هایی به همگان تعلق دارد؟ بی شک حفظ چنین بناهایی فقط ارتقای حس تعلق به مکان با هدف افزایش احساس همبستگی و تعلق اجتماعی است.

سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهارداشت: من ابتدا به خود و بعد به شما یادآور می شوم که فقط حضور و همراهی مردم است که موجودیت یک شهر را می‌سازد و به آن بها می‌دهد. همین مردم هستند که حیات روزانه خود را در قالب سه پهنه زندگی، کار و تفریح در فضاهای عمومی انجام می‌دهند. گهستونی گفت: دوستان و سروران گرامی باید قبول کنیم که خوزستان مانند موزه و نگارخانه‌ای است که هر روز نمایشگاهی از آثار متنوع مردم و منظر تاریخ و فرهنگ و تمدن بشری را به اجرا می‌گذارد. ‏اما..... و اما دیدن این جلوه با عظمت چشم دل می خواهد و بس که فرهیخته گان یک جامعه از هر قشری از آن برخوردارند.

وی افزود: با رشد روزافزون شهرنشینی و با توجه به پیامدهایی که صنعت و نوگرایی در زندگی شهری به همراه داشته است، شاهد از میان رفتن بسیاری از فضاهای ارزشمند شهری و شکل‌گیری شتاب‌زده و نسنجیده فضاهای عمومی کنونی در شهرها و در پی آن، حضور پدیده حاشیه‌نشینی شهرها بوده‌ایم. فضاهای شهری امروزی فقط به مسیر عبورومرور تبدیل شده‌ است و کمتر در ابعاد اجتماعی پاسخ‌گوی نیازهای انسان امروزی‌ است. در این میان فضاهایی که مکان آسایش عمومی باشد و باعث آرامش خاطر انسان شود، نیز حذف شده‌ است. ‏ما به عنوان متولیان میراث فرهنگی خود را در این موضوع مسئول می دانیم اما بیش از آن دیگر دست اندرکاران امر که به وطیفه قانونی شان عمل نمی کنند نیز باید خود را مسئول بدانند. این احساس مسئولیت باعث می شود تا با مشارکت دستگاههای دولتی، عومی و مردم، باز زنده سازی بافت های تاریخی و ساماندهی مناطق گردشگری شتاب بگیرد.

سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان بیان کرد: اگر باور این مهم که با توجه به گسترش نگرش‌های کیفی در توسعه و مدیریت شهری، هویت و حافظه تاریخی در شهرها، درباره خاطرات جمعی و حس تعلق‌پذیری شهروندان، ابعاد و جنبه‌های گوناگونی می‌یابد تقویت شود حس مسئولیت پذیری هم افزایش می یابد. در واقع امروزه شهرها تنها فضاهایی برای عبور به‌شمار نمی‌روند؛ بلکه بستر اصلی تعامل و بالندگی شهروندان، حفظ رابطه بین نسل‌ها، آموزش، یادگیری و یادآوری نیز تلقی می‌شود.‏ وی گفت: دوستان و سروران گرامی تلاش جمعی همه ما باید به سمتی سوق پیدا کند که این عقیده به وجود بیاید که برای داشتن شهری محترم و شهروندانی که دارای هویت و شناسنامه جمعی هستند، باید فضاهای تاریخی را نگه داشت و سامان داد. ‏اما چرا در حال حاضر با موضوع ناخودآگاه جمعی به جای ناخودآگاه عمومی مواجه هستیم که همین موضوع باعث شده است، همواره نسبت به شهر، بی تفاوت باشیم.

در ادامه این نشست محمد سعید شرفی مدیرکل فرودگاه های استان خوزستان خصوص چگونگی ایجاد رقابت جهت جذب گردشگران عنوان کرد: با رقبای گردشگری ما در غرب آسیا می توان با پژوهش های کاربردی و تمرکز بر شاخصه های پیشرفت، رقابت کرد. وی با بیان اینکه صنعت هوانوردی و گردشگری 60 میلیون شغل در جهان ایجاد کرده است اظهار کرد: در صنعت هواپیمایی پنج میلیون نفر به صورت مستقیم و 15 میلیون نفر به صورت غیرمستقیم از این طریق کار می کنند. همچنین حدود 40 میلیون نفر در هتل ها، موزه ها و رستوران ها مشغول به کار هستند که ناشی از صنعت گردشگری است و صنعت هواپیمایی سالانه 2.4 تریلیون دلار ارزش اقتصادی ایجاد کرده که در سال گذشته در صنعت هوانوردی سه میلیارد نفر در جهان جابه جا شدند.

شرفی بیان کرد: 55 درصد گردشگران بین المللی از طریق صنعت هوانوردی جابه جا می شود و مابقی از طریق آبی و زمینی است و امروز همه نگاه ها به گردشگریست و دغدغه امروز فرودگاهها ایجاد لذت و خاطره و یک تجربه به یاد ماندنی برای مسافران است. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان نیز در این همایش گفت: تا زمانی که استان خوزستان نتواند به عنوان یک مقصد داخلی مطرح شود، به عنوان مقصد خارجی و بین المللی نیز نمی تواند مطرح شود.

محمدعلی خلیلی با بیان اینکه در استان خوزستان بلندترین آبشار خاورمیانه را داریم ولی آژانس های مسافرتی استان، فقط بر فروش خارجی تمرکز می کنند و موجب خروج ارز از استان می شوند گفت: گردشگری یک موتور محرک اقتصادی است که یک میلیارد گردشگر بین المللی سالانه در این صنعت فعالیت می کنند. در صنعت گردشگری فراتر از موضوع اقتصادی اهداف و آرمان های انسانی و آشنایی ملل و برقراری صلح و دوستی اهمیت بسیار دارد. در زمینه اقتصادی در عرضه اقتصاد بین الملل گردشگری رتبه سوم را دارد و از هر 11 شغل در دنیا یک شغل مربوط به گردشگری است.

در ادامه این همایش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تسریح کرد: مدیریت استان باید به سمت جوان گرایی برود تا تحرک بیشتر، خلاقیت و نوآوری نرم افزاری داشته باشیم. افشین حیدری اظهار کرد: شاید خیلی ها منتظر ورود بخش دولتی در کارها باشند که این تفکر اشتباه است و باید بخش خصوصی اقدام کند و بخش دولتی تنها در راستای تهیه قوانین و تسهیل کننده کارها باشد. گفتنی است؛ فرودگاه بین المللی اهواز همه روزه به حدود 20 نقطه داخلی و خارجی پرواز دارد که روزانه بیش از 70پرواز در این فرودگاه انجام می شود.

شهر: 
دسته بندی: