روایات و داستان های قدیمی پشتوانه قوی برای حفظ هویت فرهنگی هستند

اختتامیه دومین جشنواره مادران و پدران قصه‌گو شامگاه شنبه دهم بهمن‌ماه در سینما هلال اهواز برگزار شد. مجتبی گهستونی دبیر این جشنواره با بیان اینکه قصه در حال فراموش شدن است، گفت: امروز ورود تکنولوژی به دنیای مدرن باعث کمرنگ شدن قصه‌ها شده است، در حالیکه ما قصه‌های فراوانی را از زبان مادران و مادربزرگ‌های خود و حتی پدران و پدربزرگ‌هایمان شنیده‌ایم و وظیفه داریم این قصه‌ها را حفظ و به نسل بعد منتقل کنیم.

به گفته دبیر و سخنگوی انجمن میراث فرهنگی تاریانا این قصه‌ها انواع مختلف داشته‌اند. بعضی عاشقانه و بعضی حماسی و پهلوانی بوده‌اند. برخی قصه‌ها جنبه اسطوره‌ای داشته و بعضی به روایت‌های مذهبی می‌پرداختند. گهستونی در ادامه بیان کرد: انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا در دهمین سال فعالیت خود با همکاری اداره کل ارشاد خوزستان به برگزاری دومین جشنواره مادران و پدران قصه‌گو همت کرده؛ چرا که توجه به قصه، توجه به فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی است. ما بسیاری از آموزه‌های خود را از طریق قصه می‌توانیم به نسل بعد منتقل کنیم.

دبیر جشنواره مادران و پدران قصه‌گو، تحکیم قومیت‌ها را از مهمترین رسالت‌های این جشنواره دانست و افزود: قومیت‌های مختلف عرب، شوشتری، دزفولی، بهبهانی، بندری و بختیاری و حتی هموطنان اقلیت مذهبی در خوزستان زندگی می‌کنند که هر کدام به لهجه و زبان خود قصه می‌گویند، اما پایه و اساس قصه‌ها یکی است و قصه‌ها بهانه‌ای هستند که قومیت‌های مختلف به هم نزدیک شوند و از اشتراکات هم بگویند. به همین خاطر طی فراخوانی از شهرها و روستاهای مختلف استان دعوت کرده‌ایم تا برای حفظ قصه‌ها، مادران و پدران با گویش و زبان خود قصه بگویند و قصه‌هایشان را به دبیرخانه ارسال کنند.

وی در این مراسم، عنوان کرد: دومین جشنواره مادران و پدران قصه ‌گو با هدف معرفی و رواج فرهنگ قصه‌ گویی و تشویق عموم مردم به پاسداشت از این میراث فرهنگی برگزار شد تا قصه ‌ها که بخش مهمی از میراث فرهنگی یک سرزمین را تشکیل می‌دهند، سینه به سینه از پدران به نسل حاضر رسیده، تا بدینوسیله  و نوجوان و جوان امروز قصه ‌ها را بشناسد. با این حال مادر و پدرها، نقش بسیار مهمی در انتقال قصه‌ ها به نسل جوان دارند.

گهستونی ادامه داد: قصه ‌ها به رویدادهای تاریخی، رزم‌ ها، بزم‌ ها، قهرمانی ‌ها، عشق و محبت، شادی و اندوه، آموزه‌ های دینی و اخلاقی و... توجه می ‌کنند و شکی نیست که قصه‌ گویی در فرهنگ سنتی ما قدمتی چند هزار ساله دارد. وی به آثار رسیده اشاره کرد و اذعان داشت: پس از انتشار فراخوان جشنواره، بیش از ١٠٠ اثر از سراسر استان و بیشتر از مناطق روستایی به دبیرخانه رسید که از این میان 23 اثر که با معیارهای جشنواره هماهنگ بودند، انتخاب شدند.

دیبر دومین جشنواره مادران و پدران قصه‌گو، یاد آور شد: آنچه در این جشنواره برای ما مهم است، قصه، نوع روایت و پندآموز بودن آن است و قومیت و زبان قصه برای ما مهم نیست. گهستونی اظهار کرد: اتفاقی که در جشنواره رخ خواهد داد این است که جشنواره امسال رقابتی نیست و از همه قصه گوها تجلیل و خلاصه ای از قصه ها پخش خواهد شد، اما در مدت زمان دیگری پس از برگزاری جشنواره همه قصه ها در دو سانس و به طور کامل در سینما هلال پخش می شوند.

در دومین جشنواره مادران و پدران قصه‌گو خوزستان همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اظهار داشت: روایات و داستان های قدیمی پشتوانه قوی برای حفظ هویت فرهنگی ما هستند و لازم است آنها را حفظ و تقویت کنیم.  همایون قنواتی گفت: این گونه برنامه ها که به فضای همدلی، همفکری و همراهی کمک می کنند، بسیار خوب و لازمند. به دلیل تنوع قومی که در استان خوزستان وجود دارد، قصه ها، داستان ها و تمثیل هایی نیز از اقوام مختلف وجود دارد و وظیفه ما این است که آنها را جمع آوری کنیم و در اختیار نسل های آینده قرار دهیم.

وی به شناسنامه دار نبودن قصه های قدیمی اشاره کرد و افزود: قصه های قدیمی مانند قصه های جدید شناسنامه ندارند و ما نمی دانیم این قصه ها و متل ها از کجا آمده اند و اولین بار چه کسانی آنها را روایت کرده اند، اما می دانیم که این قصه ها از گذشته به جا مانده اند و نسل به نسل و در هر دوره تغییراتی یافته اند و صیقل داده شده اند اما ماهیت آنها تغییر نکرده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، در پایان خاطر نشان کرد: این روایات و داستان ها پشتوانه قوی هستند که برای حفظ هویت فرهنگی در اختیار ما گرفته اند و لازم است آنها را حفظ و تقویت کنیم.

از دیگر سخنرانان این همایش علی خانجانی نویسنده، پژوهشگر و از کارشناسان قصه گویی کشور بود که اظهار داشت: نگاه امروز به قصه گویی دیگر فقط جنبه سرگرمی ندارد و هر کس باید رفتار نویسی و گفتار نویسی برای اجرای قصه خود داشته باشد. قصه گویی که به قصه تازه دسترسی داشته باشد 50 درصد راه را رفته است. اگر قصه نو و تازه باشد قصه گو می تواند انرژی خودش را مدیریت کند. ما قصه ناگفته زیاد داریم. قصه گویی و قصه پژوهی در دنیا یکی از مولفه های اساسی برای مردم شناسی است.

وی با بیان این‌که شباهت میان قصه‌گویی و قصه‌نویسی تنها در خود واژه «قصه» است گفت: ارتباط مستقیمی میان قصه‌گو و قصه‌شنو وجود دارد و این دو با هم، قصه را پیش می‌برند، اما در قصه‌نویسی مخاطب غایب است و معلوم نیست قصه‌ای که نوشته می‌شود چه زمان به دست خواننده می‌رسد و او با قصه چگونه ارتباط برقرار می‌کند. 

علی خانجانی با اشاره به این‌که قصه‌نویس هم باید چون قصه‌گو، رده سنی و میزان درک و فهم مخاطب را درنظر بگیرد، گفت: قصه‌نویس هم باید با دنیای کودکان و زبان و درک آن‌ها آشنا باشد اما حس و حال آنان را به هنگام خواندن قصه خود درنمی‌یابد در صورتی‌که در قصه‌گویی، ماجرا به گونه دیگری است. قصه‌گویی، یک جریان دوسویه است و قصه‌گو براساس حس و حال و شرایط روحی شنونده، قصه را جلو می‌برد.

این نویسنده با اشاره به این‌که برای گفتن قصه‌های نوشته شده باید فرآیندی طی شود، گفت: ابتدا باید قصه‌ها خوانده و ساده‌نویسی شوند. ابهام‌زدایی و بازنویسی یا بازآفرینی قصه‌ها از جمله مراحلی است که باید پشت سر گذاشته شود تا یک قصه نوشتاری به قالب گفتار درآید.
او به ضرورت توجه مسئولان ارشد نظام به قصه‌گویی اشاره کرد و گفت: بچه‌ها قصه را دوست دارند چون قصه، آن‌ها را به یک دنیای سحرآمیز می‌برد. صدا و سیما می‌تواند به تقویت قصه‌خوانی کمک کند. معلمان آموزش و پرورش می‌توانند با قصه آشنا شوند؛ قصه‌ها می‌توانند زنده بمانند اگر متولیان فرهنگی از این قالب، حمایت کنند.

در ادامه مراسم، طاهره گرمسیری کارشناس قصه گویی کانون پرورشی کودکان قصه پری و دریا را و فروغ شاکریان قصه بابا یوسف و خانم رحمانیان  از کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قصه کلاغ را برای برای حضار اجرا کردند، سپس بخشی کوتاهی از قصه های برگزیده برای حضار پخش شد و در پایان از 22 قصه گوی برگزیده شده تقدیر شد.

همچنین در این مراسم که ریکا اوماگاری رایزن فرهنگی ژاپن، پری یوش گنجی، حمزه ای، علی خانجانی و طاهره گرمسیری کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان حضور داشتند، از حفیظ الله ممبینی داستان نویس و پژوهشگر ادبیات عامه و محمد نوروزی شاعر و داستان نویس تقدیر شد. در پایان با اهدا لوح تقدیر، تندیس و هدیه نقدی جشنوار از قصه‌گویان برگزیده این جشنواره شامل غانم سواری، علی یارزارعی، پاپی‌علی سبزی‌زاده، عبدالحسین پوراستاد، محمد شیخ‌جمالی، سیروس خان‌زاده، غلام‌علی طاهری، حیاتقلی فرخ‌منش، مرحوم خلیل مهرنیا، کریمی‌ نثاری، زینت توکل‌باندری، دولتی مختاران، صومه درویش‌بچاری، عبدالسید رشیدی‌پور، غلام‌رضا جلالی، طوبی حاجی‌پور، عبدالحسین لویمی، پریزاد رشیدی، رضا کرد، ماهپاره اژدریان، اسعد عسکری، رحیم اسکندری و محمدحسین چینی‌ساز، امیرهوشنگ عارفیان، سمیرا چاش، زهرا شریفات، بهنام اسکندری، نسرین جودکی قدردانی شد.

از دیگر بخش های جشنواره مادران و پدران قصه گو اجرای موسیقی به سرپرستی علی اویسی و اجرای آواز محلی توسط هنرمند نوجوان پژمان حسینی جهان بود. 

شهر: 
دسته بندی: