سنگ نوشته «پَرنوشته» محو شد

درحالی که سنگ نوشته «پَرنوشته» می‌توانست یکی از آثار میراث فرهنگی مسجد سلیمان باشد اما بی توجهی‌ها سبب شد تا این سنگ نوشته دوره اسلامی محو شود. خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری - روستای «پَرنوشته» که نام خود را از یک سنگ نوشته متعلق به دوره اسلامی گرفته است از توابع هفت شهیدان مسجدسلیمان است. یکی از روستاهایی که پس از آبگیری سد گتوند، بسیاری از ساکنانش ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

در ورودیه این روستا سنگ نوشته‌ای وجود دارد که زمانی خطوط کوفی روی آن هویدا بود. این سنگ نوشته در عین آنکه شعری را در بر داشت مزین به نام ائمه اطهار و «الله» بود که روی آن حک شده‌بود اما طی سالهای گذشته به دلیل بی توجهی‌ مسئولان محو شد و جای آنرا یادگاری‌های متعددی گرفت که این روزها روی آن جا خوش کرده‌اند.

هرچند «پَرنوشته» در فهرست میراث ملی به ثبت نرسید اما باتوجه به  فرهنگ شفاهی مردم بومی منطقه و اشعاری که می‌خوانند می‌توان به تاریخی بودن و تاثیر آن در فرهنگ و تاریخ منطقه پی برد. مردم بختیاری منطقه در شعرهایشان می‌خوانند: «هفت پر، پشته پر، رفت زیر پر، رفت روی پر، خزانه را تقسیم کرد».

هرچند گفته می‌شود تعداد کتیبه‌ّهای اسلامی زیاد است اما آیا این می‌تواند دلیلی برای تخریب و عدم حفاظت از میراث باشد. جنس دیواری که این سنگ نوشته بر آن نقش بسته از ماسه است و به دلیل عدم حفاظت مورد فرسایش عوامل طبیعی قرار گرفته‌ و درحال حاضر بیش از 90 درصد نوشته‌های آن محو شده‌است.

از یک سو جنس سنگ و از دیگر سو نبود بررسی و مطالعه برای حفاظت از آن سبب شده تا مردمانی که در مسیر کوچ با آن روبه‌رو می‌شدند هریک نقشی بر آن بندند و یادگاری بنویسند چنانکه تاریخ یادگاری نویسی‌ها به دهه 40 می‌ٰرسد.

 

دسته بندی: