سومین نشست دوستداران و تشکل های میراث فرهنگی در استان خوزستان برگزار شد

پایگاه خبری ایران بزرگ - در سومین نشست دوستداران و تشکل های میراث فرهنگی جمعی از نمایندگان تشکل های حوزه میراث فرهنگی کشور و جمعی از دوستداران و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی گرد هم آمدند و با برگزاری کارگاه های آموزشی به بررسی مسائل میراث فرهنگی و برنامه ریزی برای برطرف کردن مشکلات و حمایت از بافت تاریخی و میراث جهانی پرداختند.

به گزارش ایران بزرگ، بابک مغازه ای که مسئولیت و مدیریت و هماهنگی کارگاه های آموزشی و پنل سخنرانی روز نخست را برعهده داشت، گفت: صبح روز نخست پنلی برگزار شد در رابطه با ارتباط و تامل سازمان های غیر دولتی با دیگر بخش های اجتماعی که در این پنل پنج نفر از دوستداران میراث فرهنگی صحبت کردند و پاسخگوی سوالات بودند. سخنان آنان در محور ارتباط سازمان های غیردولتی با سازمان ها و بخش های دولتی، ارتباط سازمان های غیردولتی با بخش های خصوصی و جوامع محلی، ارتباط سازمان های غیردولتی با رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی، ارتباط سازمان های غیردولتی با واحدهای آکادمیک و دانشگاهی و ارتباط سازمان های غیردولتی با کارشناسان و متخصصین دولتی و غیردولتی بود.

وی افزود: بعداز ظهر روز نخست دو کارگاه آموزشی برگزار شد که کارگاه نخست در رابطه با ظرفیت های پایگاه های ملی و جهانی اختصاص داشت که در این رابطه آقای علی محمد چهارمحالی تسهیل گر کارگاه بودند و بنده و دوستان دیگر در خدمت ایشان بودیم. که یک نشست هم اندیشی بود و به ظرفیت هایی که در این زمینه وجود دارد، پرداخته شد.

در کارگاه دوم که تسهیل گری آن برعهده بابک مغازه ای بود، گفت: در کارگاه دوم به برنامه ریزی و مدیدیت استراتژی در سازمان های غیر دولتی با رویکردی به سازمان های فعال در حوزه حفاظت از آثار تاریخی پرداخته شد و در انتهای کارگاه هم به بحث هدف گزاری و تعیین رسالت در سازمان های غیردولتی انجامید و کارگاه پویایی بود که در مدت یک و نیم ساعت برگزار شد.

آقای روحانی از اعضای اصلی انجمن بازار مهر و هم چنین آقای طباطبایی که از اعضای اصلی انجمن خانه فرهنگ جاودان از تشکل های شیراز هستند، ما را همراهی کردند و با هم یاری باقی دوستداران میراث نیز موارد مختلفی را در زمینه اصول برنامه ریزی، برنامه ریزی استراتژی، مدیریت استراتژی، مدیریت بحران، هدف گزاری و تعیین رسالت در سازمان های غیردولتی بررسی شد.

بابک مغازه ای به ایران بزرگ گفت: روز جمعه یک بازدید و درواقع حرکت در مسیر نمایدن در بافت تاریخی شهر دزفول انجام شد که از طرفی آشنایی بیشتر با بافت تاریخی دزفول پیدا کنیم و هم چنین اعلام حمایت از تدوام و حفظ و نگهداری از بافت های تاریخی به عنوان یکی از بزرگترین و بارزترین نمادهای یک پارچه ی فرهنگ و تمدن در مناطق گوناگون نماییم.

در پایگاه حفاظت شده دز کارگاه آموزشی در رابطه با میراث طبیعی و میراث فرهنگی برقرار شد که آقای قلی پور مسئولیت برگزاری آن را به عهده داشتند و در کنار این نشست مجموعه فعالین و دوستداران میراث فرهنگی، نشست های جانبی و همکاریهای دیگری در ادامه نشست های قبلی، با همدیگر نیز داشتند.

مغازه ای ادامه داد: برعکس اجتماعات قبلی که برگزار شده بودند، ما برای نخستین بار کارگاه های آموزشی را به طور حرفه ای در کنار نشست ها داشتیم که این کارگاه ها قطعا سودمند خواهند بود و برای نخستین بار، پنل تخصصی که با حضور فعالین این حوزه داشتیم به یکی از جنیه های مهم، جنبه ی ارتباط با دیگر بخش ها بود، به صورت جداگانه و کارشناسی شده پرداخته واز دیدگاه های مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت.

و نهایتا در پایان نشست، چندین کارگروه در این قضیه تشکیل شد که مسائل مرتبط با حوزه میراث فرهنگی را بر عهده خواهد گرفت و اداره ی این کارگاه را تا نشست بعدی و موارد مختلفی در حوزه خود سازمان و چه خارج از این حوزه که در ارتباط با میراث فرهنگی می باشد، را پیگیری بکند.

طبیعتا انجام این کارگروه های آموزشی و برگزاری و تشکیل این کارگروه ها و برگزاری آن پنل، آغازی خواهد بود برای علمی تر شدن نشست ها و عملی تر شدن آن چه که در این نشست ها گفتگو می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در خاتمه یادآور شد: ما بر آن هستیم که این نشست ها سالی بیش از یک بار برگزار شود و به سمت کاربردی تر شدن نشست ها پیش می رویم. در نشست های قبل یک بخش از برنامه ها اختصاص به برگزاری جشن ها و سخنرانی ها و گشت و گذرهای داده می شد ولی در این برنامه این موارد به حداقل رسانده شد و تا جایی که امکان داشت سخنرانی انجام نشد و به عنوان میراث جهانی دوتا جشن کوتاه که به صورت نمادین انجام شد. و قصد داشتیم که حمایت خود را از آثار ثبت شده جهانی و بافت های تاریخی اعلام کنیم و در واقع تمامی برنامه های نشست با برنامه ریزی قبلی انجام شده بود و همچنین به سمت برنامه ریز شده فعالیت ها پیش می رویم.

نخستین نشست در شهریور سال 89 در یزد برگزار شد و دومین نشست نیز اسفندماه همان سال در شیراز برگزار شد و سومین نشست با دو سال وقفه نیز برگزار گردید. از استان های شیراز، یزد، همدان، قزوین، تهران، مازنداران و استان خوزستان که از شهرهای رامهرمز، شوشتر، امیدیه، اهواز، آبادان در این تشکل شرکت کرده بودند.

دسته بندی: