مالک سرای عجم به میراث‌فرهنگی اجازه مرمت نمی‌دهد!

سرای عجم اهواز درحالی به‌دلیل بارش نزولات جوی در طی ماه‌های اخیر و البته عدم رسیدگی از سوی مالک در سالهای اخیر در شرایط اسفناکی به‌سر می‌برد که متولیان میراث‌فرهنگی خوزستان با تخصیص بودجه ۷۰ میلیونی مرمت اضطرارای این بنای تاریخی را در دستور کار قرار دادند. با این وجود فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان خبر داده‌اند که مالک سرای عجم با بستن در بنا از ورود مرمتگران و کارشناسان میراث‌فرهنگی ممانعت کرده است. خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ بنای تاریخی سرای عجم که در سال 1382 با شماره 10875 به ثبت ملی رسید در گذشته به عنوان بازار و یکی از کاروانسراهای شیخ خزعل مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این وجود این بنا هم‌اکنون به انبار رنگرزی تغییر کاربری داده است.

بنای سرای عجم به‌‌لحاظ معماری منحصربه‌فرد و دارای آجر چینی، ستون‌های حجاری شده، حجره‌های متعدد، سنگ‌فرش و در و پنجره چوبی است. این بنا بارها توسط مالک مورد تعرض قرار گرفته به طوری که بخش‌هایی از آن به صورت شبانه تخریب شده است. آخرین تعرض به این بنا در شهریور 1392 صورت گرفت که توسط نیروهای میراث فرهنگی و جمعی از دوستداران میراث فرهنگی اهواز متوقف شد.

حال میراث‌فرهنگی برای سرای عجم بودجه 70 میلیونی درنظر گرفته اما مالک این بنا که قصد تخریب و ساخت مجتمع تجاری را در سر دارد مانع از اجرای مرمت و حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان شده است. این درحالی است که این بنا نیاز به مرمت اضطرارای دارد.

«مجتبی‌گهستونی» فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن تاریانا در رابطه با همکاری نکردن مالک سرای عجم می‌گوید: درحال‌حاضر مالک سرای عجم که پیشتر بالکن مهدیان را تخریب کرد مانع از اقدامات مرمتی میراث‌فرهنگی شده است. هر چند که این موضوع به واحد حقوقی میراث‌فرهنگی ارجاع شده است و انجمن‌های دوستداران میراث‌فرهنگی اهواز طی نامه‌ای از مدیر کل میراث‌فرهنگی درخواست کرده‌اند که برای مرمت سرای عجم تمام توان خود را به‌کار برد اما مالک به‌هیچ وجه همکاری نمی‌کند و اصرار دارد که این بنای تاریخی که بخشی از شناسنامه اهواز محسوب می‌شود را تخریب کند.

گهستونی ادامه می‌دهد،با اینکه یکی از سرقفلی‌داران اصلی سرای عجم مانع و مخالف تخریب مالک است اما هنوز نتوانسته از تخریب‌ها جلوگیری کند. این درحالی است که طی ماه‌های گذشته روند صدور مجوز برای تخریب بناهای قدیمی در مرکز شهر اهواز شدت پیدا کرده به‌گونه‌ای که طبق گفته شهردار وقت، در منطقه یک اهواز که بافت قدیمی شهر محسوب می‌شود روزانه 70 مجوز تخریب صادر شده است. منقطه‌ای که بخش عمده‌ای از بناها‌ی تاریخی با ارزش‌ معماری بسیار دیده می‌شود.

گهستونی اما تاکید می‌کند، تخریب‌ها تنها شامل بناهای شاخص اهواز نمی‌شود. درحال‌حاضر در بخش‌های منطقه اهواز به‌خصوص خیابان کاوه، خیابان طالقانی، خیابان نادری و خیابان امام‌خمینی بلندمرتبه‌سازی به‌شکل گسترده درحال انجام است. این درحالی است که شهرداری به‌حریم منظری آثار و بناهای تاریخی که در این بافت قرار دارند هیچ‌گونه توجهی ندارد.

به‌اعتقاد این فعال میراث‌فرهنگی، هم‌اکنون شهرداری اهواز تخریب 24 ملک با مساحت بیش از دو هزارمتر برای ایجاد پارکینگ در مرکز شهر در دستور کار قرار گرفته است. موضوعی که فعالان میراث‌فرهنگی را نگران کرده و از میراث‌فرهنگی استان درخواست کرده‌اند تا با پیگیری موضوع لیست بناهای موردنظر را تحویل و مورد بررسی قرار دهد.

آنطور که گهستونی می‌گوید: طی سالیان اخیر شهرداری با تخریب بناهای تاریخی و همچنین ترغیب مالکان از جمله مالک سرای عجم به تخریب بناهای با ارزش که هویت و شناسنامه شهر اهواز محسوب می‌شوند اقدام کرده است.

او می‌گوید: با روند فعلی که مالکان بناهای تاریخی و شهرداری اهواز در پیش گرفته‌اند شهر اهواز به‌زودی خالی از هویت تاریخی شده و بناهای با ارزش معماری جای خود را به خانه‌های ناهمگون با معماری بومی خواهند داد.

شهر: 
دسته بندی: