محمدعلی نجفی به سازمان میراث فرهنگی آمد

سرانجام پس از اعلام ۱۸ وزیر به مجلس برای گرفتن رای اعتماد، نوبت به تعیین معاون‌های دولت حسن روحانی رسید. امروز رئیس‌جمهور طی حکمی محمد علی نجفی را به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منصوب کرد. نجفی تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه صنعتی شریف و در رشته ریاضی آغاز و مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز از دانشگاه MIT آمریکا دریافت کرد. وی در دولت شهید محمدجواد باهنر و محمدرضا مهدوی‌کنی مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به‌عهده داشت و پس از آن نیز در دولت میرحسین موسوی در همین مسئولیت ابقا شد. او در دولت اول و دوم سازندگی نیز وزیر آموزش و پرورش بود و در دولت اصلاحات نیز با حکم سیدمحمد خاتمی به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب شد. از محمد علی نجفی به عنوان یکی از مؤسسان حزب کارگزاران سازندگی نام برده می‌شود.

محمدعلی نجفی برای شرکت در سومین دوره انتخابات شورای شهر تهران در لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان قرار گرفت و توانست به شورای شهر تهران راه یابد اما در انتخابات شورای شهر چهارم، کاندیدا نشد. محمد علی نجفی از جمله سه وزیر پیشنهادی دولت یازدهم بود که در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی، نمایندگان مجلس به وی رای اعتماد ندادند. نمایندگان مجلس روز پنج شنبه از مجموع ۲۸۴ رأی مأخوذه، با ۱۴۲ رای موافق، ۱۳۳ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع به محمد علی نجفی رای اعتماد ندادند. محمدعلی نجفی، در ۲۳ دی ۱۳۳۰ در تهران بدنیا آمد و در دبیرستان مروی واقع در ناصر خسرو تحصیلات متوسطه را به پایان رساند. پس از گذراندن تحصیلات خود در رشته ریاضی در دانشگاه شریف، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در موسسه فناوری ماساچوست (اِم آی تی) دوره کاشناسی ارشد را طی کرد.ولی به جهت فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران دوره دکتری خود را ناتمام گذاشته و به ایران بازگشت.

مسئولیت نجفی بعد از ورود به ایران، ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان از سال ۱۳۵۹ به مدت یکسال بود. او با دکتر باهنر به عنوان معتمد وی برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش انتخاب و از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، وی در چندین دوره در دولت‌های دکتر باهنر، میر حسین موسوی و هاشمی رفسنجانی چندین دوره به عنوان وزیر آموزش وپرورش خدمت کرد. از مهمترنی اقدامات وی در زمان تصدی وزارت آموزش و پرورشش، تغییر نظام آموزشی به ترمی واحدی، افزایش بی‌سابقه حقوق معلمان و ایجاد مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی است.

استقبال ایکوموس ایران از ریاست جدید سازمان میراث فرهنگی

در پی انتصاب محمدعلی نجفی به ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع‏دستی و گردشگری ایکوموس ایران طی بیانیه‏ای، از این انتصاب به گرمی استقبال کرد. به گزارش CHN در این بیانیه آمده است: «موسسه فرهنگی ایکوموس ایران به عنوان موسسه مردم نهاد و با نمایندگی ایکوموس جهانی از خبر نوید بخش انتصاب جناب آقای دکتر محمدعلی نجفی به ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گرمی استقبال می کند.ایشان با سوابق فرهنگی طولانی در وزارتخانه های فرهنگ و آموزش عالی و آموزش و پرورش از یک سو و توانایی در حوزه های اقتصادی و مدیریتی با اتکا به ریاست سازمان برنامه و بودجه از سوی دیگر یکی از شایسته ترین انتخاب های هوشیارانه رئیس جمهور محترم و عزیز ایران است.» همچنین در ادامه این بیانیه آمده است: «این انتصاب بارقه امیدی برای رفع نگرانی های زایدالوصفی است که براثر سوء مدیریت سالهای گذشته در بین همه علاقمندان به میراث فرهنگی، صاحبنظران و کارگزاران این حوزه ایجاد شده بود.» ایکوموس ایران در پایان یادآور شد: «موسسه فرهنگی ایکوموس ایران که متشکل از دلسوزترین کارشناسان زبده میراث فرهنگی است با آرزوی بیشترین موفقیت برای ایشان، آمادگی خود را برای هرگونه مساعدت و خدمت جهت پیشبرد اهداف عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام می دارد.» ایکوموس ایران مدیریت مهدی حجت که عضور شورای شهر چهارم تهران است، بر عهده دارد.

نجفی همه عامل‌های اصلی مدیریت سازمان میراث فرهنگی را دارد

ریاست سازمان میراث فرهنگی پس از ۸ سال به یک مدیر با سابقه رسید. یک کارشناس سازمان میراث فرهنگی معتقد است که نجفی هر چهار عامل اصلی مدیریت سازمان میراث فرهنگی یعنی دید فرهنگی، مدیریت استراتژیک، برنامه‌ریزی و نگاه به نسل جوان و استفاده از پژوهش در قالب آموزش به آن را دارد. به گزارش CHN بالاخره تکلیف یکی از مهمترین معاونین ریاست جمهوری یعنی رییس سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری مشخص شد. محمدعلی نجفی پس از آن‌که از مجلس برای وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد نگرفت، راهی ساختمان سازمان میراث فرهنگی در کنار موزه ملی شد. احمد محیط طباطبایی، کارشناس سازمان میراث فرهنگی و کسی که پیش از این معاون فرهنگی و آموزش سازمان میراث فرهنگی بوده، درباره ریاست نجفی بر این سازمان معتقد است که او هر چهار عامل اصلی مدیریت بر این سازما را دارد. وی از دید فرهنگی، مدیریت استراتژیک، توان برنامه‌ریزی و نگاه متعهدانه به نسل جوان و استفاده از فرایند پژوهش در قالب آموزش را به عنوان چهار عامل اصلی ریاست در سازمان میراث فرهنگی نام می‌برد و می‌گوید: «نجفی کسی است که همه این عوامل را دارد و مدیریت سازمان میراث فرهنگی در شان ایشان است.»

وی در ادامه گفت: «نجفی مدیری است که با تجربه حضور چندساله در شورای شهر متوجه اصل سرمایه اجتماعی برای تدوم فعالیت‌های عمرانی شده، پس امید داریم که ضمن احیاء‌ مجدد سازمان با توجه به مردم که سرمایه اصلی حوزه میراث فرهنگی هستند و با نگاهی دراز‌مدت در عین برنامه‌ریزی کوتاه مدت موفق باشند.» طباطبایی در پایان یادآور شد: «فرهنگ زیربنای توسعه است پس میراث فرهنگی جایگاه مهمی در توسعه دارد. کسی که به آموزش نسل جوان و کودک پرداخته، کاملا آگاه است که با استفاده از تجربیات گذشته می‌تواند آینده موفقی برای میراث فرهنگی شکل دهد.» 

نجفی سازمان ویران میراث فرهنگی را از نو برپا می‌کند

محمدعلی نجفی پس از گمانه‌زنی‌های بسیار،‌ رئیس سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری شد. ریاستی که سید محمد بهشتی از آن به عنوان شانس یاد می‌کند. سید محمدبهشتی، رئیس دوره‌های پیشین سازمان میراث فرهنگی درباره انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان رئیس جدید این سازمان به CHN‌ گفت: «به نظر من شانس با سازمان میراث فرهنگی یار بوده‌است. این سازمان در حوزه میراث فرهنگی، ساختاری کاملا علمی دارد و با توجه به سوابق آقای نجفی در دوره وزات خود بر آموزش و پرورش و حضور او در عرصه علمی کشور،‌ می‌توانند برای این بخش از سازمان مفید باشند.» وی در ادامه افزود: «از سوی دیگر سازمان در حوزه گردشگری مستلزم برنامه‌ریزی و تعامل بین دستگا‌هی است که در این‌جا سوابق حضور آقای نجفی در مدیریت سازمان برنامه و بودجه می‌تواند، کمک خوبی برای ریاست او در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.» بهشتی در پایان یادآور شد: «آقای نجفی از مدیران کارکشته کشور است. او می‌تواند ویرانه‌ای مثل سازمان میراث فرهنگی را از نو برپا کند.»

پیش از این گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد ریاست سازمان میراث فرهنگی مطرح شده بود که از این میان نام صالحی امیری بیشتر از بقیه شنیده می‌شد. محمدعلی نجفی روز پنجشنبه ۲۴ مرداد‌ماه با چند رای کمتر موفق به کسب وزارت آموزش و پرورش نشد. با این‌حال وی که آخرین روزهای خود را در ساختمان بهشت سپری می‌کند، اکنون راهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده‌است.

دسته بندی: