مرمت قلعه تل باغملک رو به پایان است

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باغملک از رو به پایان بودن کار مرمت " قلعه تل " این شهرستان خبر داد.

جهانگیر پیروزاده با بیان این که " قلعه تل " پس از مرمت به موزه لباس‌های بختیاری تبدیل می‌شود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: کار مرمت بنای تاریخی " قلعه تل " از یک سال پیش آغاز شده و در حال حاضر تقریبا رو به اتمام است.

او افزود: اعتبار اختصاص یافته به مرمت این قلعه در مجموع 270 میلیون تومان بود که در مرحله اول یعنی سال 85 هفتاد میلیون تومان برای خاک‌برداری و نخاله‌برداری قلعه و در مرحله دوم یعنی سال 86 دویست میلیون تومان آن برای مرمت بنا اختصاص داده شد.

وی مصالح ساختمانی استفاده شده برای استحکام‌بخشی این بنا را سیمان، آجر و خشت عنوان کرد و گفت: این در حالی است که خود بنا در گذشته از گچ و خشت و سنگ ساخته شده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باغملک در خصوص حفاظت از این قلعه تاریخی اظهار کرد: از آن جا که این قلعه در وسط شهر واقع شده و نیروهای پیمانکار مشغول فعالیت در آن می‌باشند نیازی به حضور نیروهای یگان حفاظت برای محافظت از قلعه نیست.

گفتنی است این قلعه تاریخی در حدود 130 سال پیش و در عهد قاجاریه توسط محمدتقی‌ خان چهارلنگ روی قلعه‌ای قدیمی‌تر ساخته شده و دارای چهار برج در چهار طرف است. این قلعه از دو قسمت تشکیل شده و دارای راه‌های ورودی و خروجی به چشمه آب برای استفاده از آب در مواقع ضروری می‌باشد.

دسته بندی: