94 شیء تپه جوبجی در موزه مردم‌شناسی خلیج فارس به نمایش در آمد

با پایان یافتن عملیات نجات‌بخشی و مرمت بخشی اشیاء گنجینه جوبجی94 شیء یافت شده از تپه تاریخی جوبجی در دهمین گردهمایی باستان شناسی کشور به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی با پایان یافتن عملیات نجات بخشی و مرمت بخشی از مجموعه اشیاء یافت شده از محوطه تاریخی جوبجی در رامهرمز از سوی بخش مرمت موزه ملی ایران 94 قطعه از این مجموعه همزمان با برپایی دهمین گردهمایی باستان‌شناسی در موزه مردم شناسی خلیج فارس به نمایش در می‌آید.

"آرمان شیشه‌گر" سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه تاریخی جوبجی با اعلام این خبر گفت: « بیش از نیمی از 600 قلم شیء انتقالی به موزه ملی شامل حلقه‌های طلایی منسوب به حلقه‌های قدرت، انواع پولک، دگمه، مهره و آویز، پیکرک‌های انسانی، دستبند، مهرهایی از جنس عقیق، کاسه و ظروفی از جنس مفرغ، نفره و سفال که از سوی کارشناسان پرتلاش بخش مرمت موزه ملی مورد نجات بخشی و مرمت قرار گرفته است. به گفته وی 60 قلم شیء طلایی و 34 شیء مفرغی، نقره ای، سفالی و سنگی برای نمایش در بندرعباس انتخاب شده است.»

مهناز گرجی مسئول بخش مرمت موزه ملی در خصوص مرمت این اشیاء گفت: « عملیات نجات بخشی و مرمت این اشیاء از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و هنوز ادامه دارد. »

به گفته وی از مجموعه یاد شده آثار زرین به طور کامل مورد رسیدگی حفاظتی قرار گرفته و اشیاء فلزی نقره ای و مفرغی نیز که به دلیل شرایط نامساعد خاک دچار خوردگی و به واسطه رسوبات موجود کاملاً بهم چسبیده شده بودند نجات بخشی و مرمت شده‌اند.

در بهار سال 1386 به طور اتفاقی، آرامگاهی مربوط به دوره ایلام نو مرحله 3 585 تا 539 قبل از میلاد در روستای جوبجی رامهرمز کشف شد. آرمان شیشه گر سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه این کشف را یکی از بزرگترین دستاوردهای باستان‌شناسی تمدن ایلام و ایران اعلام کرد.

وی با تأکید بر اینکه یافتن هر نشانه‌ای از تمدن ایلام، حلقه‌های ناشناخته این حوزه عظیم تمدنی را کاملتر می‌کند و این آرامگاه از این نظر حائز اهمیت است گفت: « گور نهاده‌ها معرف مسائل مالی، سیاسی و اجتماعی آن دوران و حکومت ایلام در سال‌های پایانی اقتدار ایلامی‌ها در دشت خوزستان به شمار می‌رود. »

به گفته شیشه‌گر با تداوم اجرای امور حفاظتی و مرمتی مجموعه آثار فلزی نکات بارزی از فناوری فلزکاری دوره یاد شده مشخص شده و از سوی دیگر بواسطه آشکار شدن جزییاتی ویژه از برخی از این اشیاء، زمینه مطالعات اعتقادی و آیینی مردم آن دوره نیز فراهم شده است.

سوژه: 
دسته بندی: